Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn plynovod eustream
Ilustračné foto SITA
14. februára 2013 0:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Preprava plynu sa z SPP presunie na Eustream

Prepravné aktivity sa zo Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) presunú na spoločnosť Eustream. Rozhodol o tom vo štvrtok vládny kabinet, ktorý súhlasil s návrhom rezortu hospodárstva na realizáciu nepeňažného vkladu časti podniku SPP do spoločnosti Eustream. Ministri mali pôvodne o tomto bode rokovať už v januári. Vtedy ho však odsunuli, pretože nový minoritný akcionár v tom období ešte nestihol definitívne vstúpiť do SPP.

Schválenie bezodplatného prevodu prepravnej siete a prepravných aktivít z SPP do Eustreamu je ďalším krokom k úplnému odčleneniu slovenského prepravcu zemného plynu od svojej materskej spoločnosti. Prevod prepravnej siete a prepravných aktivít by sa mal ukončiť do konca februára. Následne bude môcť spoločnosť Eustream požiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o potrebnú certifikáciu. „Vlastníctvo aktív potrebných pre prepravu plynu, vrátane prepravnej siete, predstavuje základnú a nevyhnutnú podmienku preukazovania nezávislosti prevádzkovateľa prepravnej siete,“ informoval rezort hospodárstva.

Kabinet návrh na prevod prepravných aktivít SPP na Eustream odsúhlasil až na niekoľký pokus. Ako informoval po štvrtkovom rokovaní vlády minister hospodárstva Tomáš Malatinský, ministri napokon do uznesenia zapracovali aj procedúru, na základe ktorej má o prípadnom prevode majetku SPP tretím stranám rozhodovať vláda. „Stanovili sme spôsob, akým by vláda takýto prevod schvaľovala,“ vyhlásil minister. Okrem 100-percentného súhlasu predstavenstva si tak bude prevod častí majetku plynární vyžadovať aj rozhodnutie vlády ešte pred hlasovaním valného zhromaždenia.

Podľa návrhu boli prijaté aj opatrenia, ktoré v prípade realizácie nepeňažného vkladu umožnia vyplácanie časti dividend pripadajúcich na podiel Fondu národného majetku SR na základnom imaní SPP v maximálnej možnej miere zo zdrojov, ktoré zodpovedajú prevádzkovému zisku SPP alebo príjmom z dividend vyplácaných dcérskymi spoločnosťami SPP za bezprostredne predchádzajúce účtovné obdobie.

Spoločnosť Eustream sa mala od SPP najprv odčleniť predajom. Vládny kabinet to však koncom novembra stopol a rozhodol uskutočniť odčlenenie Eustreamu prostredníctvom modelu ITO. Namiesto odpredaja Eustreamu sa tak jeho právnym a účtovným odčlenením od SPP zriadi nezávislý prevádzkovateľ prepravnej siete. Vláda mohla o spôsobe odčlenenia slovenského prevádzkovateľa prepravnej siete od svojej materskej spoločnosti rozhodnúť do 1. decembra minulého roku. Odčlenenie prevádzky prepravnej siete od výrobných a dodávateľských činností plynu malo Slovensko urobiť na základe tretieho energetického liberalizačného balíčka prijatého Európskou úniou do marca minulého roka.

Spoločnosť Eustream je prevádzkovateľom prepravnej siete a prepravcom zemného plynu s kapacitou prepravnej siete viac ako 90 miliárd metrov kubických za rok a celkovou dĺžkou 2 270 kilometrov. Zamestnáva takmer 900 ľudí a dosahuje ročný obrat vyše 800 mil. eur. Firma odštartovala svoju činnosť 1. júla 2006 právnym odčlenením prepravných aktivít od Slovenského plynárenského priemyslu ako jeho 100-percentná dcérska spoločnosť. Jedným z akcionárov SPP je Slovenská republika prostredníctvom Fondu národného majetku SR (51 %). Vlastníkom minoritného podielu sa stala česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, ktorú ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T. Tá podiel odkúpila za 2,6 mld. eur od spoločností E.ON Ruhrgas AG a GDF SUEZ.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame