Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn dodávky
Ilustračné foto. SITA/AP
4. apríla 2018 13:40 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Preprava plynu cez Ukrajinu vraj môže výrazne klesnúť

Generálny riaditeľ spoločnosti Alexej Miller očakáva, že po dokončení plynovodov Turkish Stream a Nord Stream 2 objem ruského plynu prepravovaného cez územie Ukrajiny klesne na 10 až 15 mld. kubických metrov ročne. Dodávky pre európske krajiny susediace s Ukrajinou majú pokračovať.

Po dokončení plynovodov Turkish Stream a Nord Stream 2 môže objem ruského plynu prepravovaného cez územie Ukrajiny klesnúť na 10 až 15 mld. kubických metrov ročne. Vyhlásil to generálny riaditeľ ruskej plynárenskej spoločnosti Gazprom Alexej Miller, ktorého citovala v stredu tlačová agentúra TASS.

„Dodávky pre tie európske krajiny, ktoré hraničia s Ukrajinou, budú samozrejme pokračovať cez Ukrajinu. Objem tohto tranzitu ale bude oveľa nižší, pravdepodobne 10 až 15 mld. kubických metrov ročne,“ povedal Miller pre televíznu stanicu Pervyj kanal. Ako dodal, existujúci kontrakt s Ukrajinou si vyžiada revíziu, čo musí byť predmetom rokovaní.

Dohodu o vybudovaní plynovodu Turkish Stream, ktorý má prepravovať ruský plyn popod Čierne more do Turecka a ďalej na trhy Európskej únie podpísali Turecko a Rusko v októbri 2016. S jeho výstavbou začal Gazprom v máji 2017. Prvá vetva má dodávať plyn na turecký trh a druhá krajinám na juhu a juhovýchode Európy. Každá vetva má mať rovnakú kapacitu 15,75 mld. kubických metrov plynu ročne. Dodávky prostredníctvom plynovodu by mali začať koncom roka 2019.

Plynovod Nord Stream 2 má dopravovať zemný plyn z Ruska priamo do Nemecka a tým obísť tradičné prepravné trasy cez Ukrajinu a Slovensko. Povolenie na výstavbu a prevádzku úseku plynovodu Nord Stream 2 v nemeckých vodách Baltského mora vydalo Nemecko koncom marca.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Uhlie bane

Uhlie pomaly končí, tvrdí analytička

26. marca 2019 Elektrina, Aktuality

Útlm výroby uhoľnej energie sa výrazne prejavuje aj na cene komodity. Kým v januári 2011 cena uhlia dosahovala 139 amerických dolárov za metrickú tonu, v súčasnosti sa pohybuje na úrovni 90 dolárov.

Odporúčame