Prepojeniu trhu medzi Slovenskom a Rumunskom nič nebráni

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Slovensko, Česko, Maďarsko a Rumunsko prepoja svoje denné trhy s elektrinou v rámci projektu Market Coupling 19. novembra tohto roka.

Slovensko, Česko, Maďarsko ako aj Rumunsko hlásia pripravenosť na prepojenie denných trhov s elektrinou. Práve o Rumunsko by sa mal rozšíriť projekt známy ako Market Coupling. „Na základe priebežných výsledkov testovania a deklarovanej pripravenosti všetkých strán projektu, riadiaci výbor potvrdil zahájenie prevádzky prepojených trhov spomínaných krajín, hneď ako budú úspešne ukončené všetky zostávajúce testy,“ informoval slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy, spoločnosť Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS).

Termín sa posúva

Rumunsko malo definitívne prepojiť svoj denný trh so Slovenskom, Českom a Maďarskom 11. novembra tohto roku. Termín sa však posúva na 19. novembra. „Z dôvodu štátneho sviatku vo Francúzsku, ktorý pripadá na pôvodne ohlásený deň spustenia projektu do prevádzky, nemožno zaistiť plnú dostupnosť podporného tímu, a tým nevyhnutnú plnú podporu pre spustenie projektu,“ zdôvodnil posunutie termínu slovenský prevádzkovateľ elektrizačnej siete.

Skúšajú to nanečisto

Krajiny majú za sebou viacero interných testovaní. „Testovanie neodhalilo žiadne zásadné problémy. V súčasnosti sú do testovania pozvaní taktiež účastníci organizovaného krátkodobého cezhraničného trhu s elektrinou,“ dodala SEPS. V rámci testovania si môžu účastníci vyskúšať všetky charakteristiky spojené s obchodovaním na prepojenom česko-slovensko-maďarsko-rumunskom dennom trhu s elektrinou. „Spustenie Market Couplingu do prevádzky je podmienené úspešným ukončením testov, uzatvorením zmluvných rámcov a tiež konečným schválením národnými regulačnými úradmi,“ konštatovala SEPS.

Ako prví Slováci a Česi

Projekt Market Coupling je výhodný najmä pre účastníkov trhu s elektrinou. Prispieva k vyššej likvidite trhu. Obchodníkom s elektrinou by mala vďaka tomuto projektu odpadnúť potreba rezervovať si a nakupovať cezhraničné prenosové kapacity medzi krajinami. Medzi Slovenskom a Českom funguje Market Coupling už od roku 2009, Maďarsko sa pripojilo v roku 2012. Organizátormi projektu sú prevádzkovatelia prenosových sústav a energetické regulačné úrady v jednotlivých krajinách.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava