Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie SEPS
Ilustračné foto SEPS
16. apríla 2018 13:07 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

Do prenosovej sústavy investovali desiatky miliónov

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vlani preinvestovala celkovo 55,3 milióna eur.

Slovenské elektrické vedenia neminuli miliónové investície ani v minulom roku. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) vlani preinvestovala celkovo 55,3 milióna eur. „Objemovo najväčšou investičnou akciou v minulom roku bola výmena transformátora v elektrickej stanici Moldava, v rámci ktorej bol začiatkom decembra minulého roku uvedený do dispečerského riadenia nový transformátor,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák. Spomínanou investíciou za 7,8 milióna eur sa má zvýšiť bezpečnosť a spoľahlivosť transformácie 400/110 kV a bezpečná dodávka elektriny pre odberateľov.

Investícia na východnom Slovensku

Štátny podnik vlani začal na východnom Slovensku realizovať ďalšiu významnú investíciu. Ide o výmenu dvoch transformátorov a diaľkového riadenia v elektrickej stanici Spišská Nová Ves. Táto investícia si vyžiada 6,1 milióna eur. „Táto investičná akcia pokračuje v tomto roku výmenou transformátora a rekonštrukciou 400 kilovoltovej rozvodne na diaľkové riadenie a následne v budúcom roku bude ukončená výmenou druhého transformátora,“ dodal Deák. Elektrická stanica Spišská Nová Ves tak prejde do bezobslužného režimu prevádzky s diaľkovým riadením z elektroenergetického dispečingu v Žiline. „Zvýši sa bezpečnosť a spoľahlivosť transformácie elektrickej energie aj v tejto uzlovej oblasti východného Slovenska,“ doplnil Deák, podľa ktorého obe spomínané investičné akcie prebiehajú v úzkej spolupráci so zástupcami Východoslovenskej distribučnej, ktorí zabezpečujú nevyhnutné úpravy príslušných 110 kilovoltových rozvodní.

Spoľahlivé zásobovanie pre hlavné mesto

V máji minulého roku začala firma SEPS s realizáciou stavby Prechod rozvodne 400 kV Podunajské Biskupice na rozvodňu nového typu. Podnik plánuje do tejto stavby investovať 39,6 milióna eur. Účelom predmetnej investície v elektrickej stanici Podunajské Biskupice je rozšírenie, rekonštrukcia a modernizácia existujúcich rozvodných a súvisiacich zariadení. „Zabezpečíme tak spoľahlivé zásobovanie mesta Bratislavy a jej okolia elektrinou pri predpokladanom rastúcom zaťažení v uzlovej oblasti Podunajské Biskupice – Stupava,“ konštatoval Deák.

Prechod rozvodne 400 kV na nový typ rozvodne je podľa SEPS investíciou do budúcnosti, ktorá umožní predpokladané budúce rozšírenie novej rozvodne 400 kV pre potreby zdvojenia existujúcich vedení do novej rozvodne 400 kV Gabčíkovo, rozvodne 400 kV Križovany, rozvodne 400 kV Stupava a pre pripojenie prípadných nových užívateľov do prenosovej sústavy.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava vznikla rozdelením spoločnosti Slovenské elektrárne k 21. januáru 2002 na tri samostatné akciové spoločnosti. Spoločnosť vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska, ako aj dovoz, vývoz, tranzit elektrickej energie a jej presné meranie. Jediným akcionárom firmy je Ministerstvo financií SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame