Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto. SEPS
19. júna 2014 9:45 ElektrinaAktuality od vEnergetikeSITA

Prenosová sieť je pripravená aj na najhoršie

Energetici vykonali na východe skúšky podpornej služby typu „Štart z tmy“. Skúšky prebehli úspešne podľa naplánovaného harmonogramu.

Elektrizačná prenosová sústava v stredu prešla na východe Slovenska skúškou. Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) v spolupárci so spoločnosťami Tepláreň Košice, DG Energy, Slovenské elektrárne a Východoslovenská distribučná vykonala skúšky podpornej služby typu „Štart z tmy“. Tieto skúšky slúžia pre overenie schopnosti oživiť energetický systém aj po jeho kolapse. „Rozbeh zdroja poskytujúceho podporné služby typu „Štart z tmy“, vytvorenie určenej trasy a pripojenie všetkých spotrebičov vlastnej spotreby TEKO prebehlo úspešne podľa naplánovaného harmonogramu skúšok,“ konštatovala SEPS.

Overili si výpočty

Prevádzkovateľ prenosovej sústavy si chcel prakticky overiť výpočty, na základe ktorých bol pripravený Plán obnovy elektrizačnej sústavy SR. Zrealizoval tak praktické skúšky dodania napätia od poskytovateľov podpornej služby typu „Štart z tmy“ prostredníctvom svojich zariadení a zariadení prevádzkovateľa distribučnej sústavy do systémovej elektrárne Teplárne Košice. Trasy pre zabezpečenie napätia viedli z prečerpávacej vodnej elektrárne Ružín a dieselgenerátorov v Moldave do zariadení vlastnej spotreby Teplárne Košice. „Odskúšanie postupov používaných v prípade aplikácie podpornej služby typu „Štart z tmy“ v reálnej prevádzke umožňuje pripraviť dispečerov na práce potrebné pri obnove elektrizačnej sústavy, poskytne podklady pre prípravu odborných školení, úpravu scenárov tréningových simulátorov, aktualizáciu prevádzkových inštrukcií, odskúšanie a preverenie komunikácie vrátane náhradného satelitného spojenia. Výstupy z meraní zároveň poslúžia na overenie teoretických výpočtov modelovaných situácií,“ dodala SEPS.

Chcú byť na všetko pripravení

Slovenská elektrizačná prenosová sústava stále upozorňuje na možné ohrozenia elektrizačnej siete. Čím sa viac otvára trh s elektrinou, čím viac sa budujú obnoviteľné zdroje, pričom v niektorých európskych krajinách je nedostatočne vybudovaná elektroenergetická infraštruktúra, tým viac hrozieb existuje. „V určitých časových obdobiach je naša elektrizačná sústava preťažovaná a preto je problematike plánov jej obrany a obnovy venovaná zvýšená pozornosť,“ upozorňuje prevádzkovateľ prenosovej sústavy.

Každé dva roky

Aktualizácie plánov obrany a obnovy elektrizačnej sústavy sa vykonávajú od roku 2008 v dvojročných časových intervaloch. V nadväznosti na vykonávané výpočty sa aktualizujú príslušné prevádzkové inštrukcie, ktoré riešia konkrétne postupy pre obranu a obnovu sústavy vychádzajúc z vykonaných výpočtov. „Tieto postupy je nevyhnutné vyskúšať aj prakticky v reálnej prevádzke. To bol hlavný dôvod, pre ktorý sa naša spoločnosť ako prevádzkovateľ prenosovej sústavy rozhodla iniciovať praktické skúšky „Štartu z tmy“. Poznatky z takejto skúšky poslúžia nielen pre potreby pracovníkov prevádzky a dispečingu prevádzkovateľa prenosovej sústavy, ale aj pre manipulantov a dispečingy všetkých dotknutých strán. Čiže elektrárne poskytujúcej napätie, prevádzkovateľa distribučnej sústavy a systémovej elektrárne, ktorá v prípade potreby bude štartovať výrobu elektriny z beznapäťového stavu,“ uzavrela Slovenská elektrizačná prenosová sústava.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies