Premiéri deviatich krajín poslali EÚ pre Nord Stream 2 list

17. marca 2016 20:27

Ako informoval slovenský premiér Robert Fico pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli, premiéri v liste žiadajú, aby pri akýchkoľvek energetických projektoch boli rešpektované princípy energetickej únie a súčasne legislatíva EÚ.

EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu

Premiéri Visegrádskej štvorky, pobaltských krajín, Rumunska a Chorvátska poslali najvyšším predstaviteľom Európskej únie list pre projekt Nord Stream 2. Ako informoval dnes slovenský premiér Robert Fico pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli, premiéri v liste žiadajú, aby pri akýchkoľvek energetických projektoch boli rešpektované princípy energetickej únie a súčasne legislatíva EÚ.

„Stále si o projekte plynovodu Nord Stream 2 myslíme, že je v rozpore s princípmi energetickej únie a súčasne je v rozpore s doterajšou politikou, ktorú vedieme voči Ukrajine,“ dodal Fico s tým, že k tejto téme plánuje počas zasadnutia lídrov dvadsaťosmičky aj vystúpiť.

O energetickej únii sa lídri rozprávali aj na decembrovom summite. Vtedy o tejto téme chceli rokovať najmä krajiny V4. „Je tu v podstate návrh obísť Ukrajinu a ruský plyn dodávať severom na jeden jediný bod v Nemecku, čo by vlastne znamenalo, že by boli významne poškodené niektoré krajiny strednej a východnej Európy, ako aj samotná Ukrajina,“ povedal v decembri Fico s tým, že významne by sa posilnilo postavenie Nemecka a Ruska, pokiaľ ide o zdroje plynu do Európy. Ukrajina by prišla o dve miliardy eur za tranzitné poplatky, Slovensko približne o 700 miliónov. Slovensko tento projekt dlhodobo považuje za ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?