Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu
17. marca 2016 20:27 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Premiéri deviatich krajín poslali EÚ pre Nord Stream 2 list

Ako informoval slovenský premiér Robert Fico pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli, premiéri v liste žiadajú, aby pri akýchkoľvek energetických projektoch boli rešpektované princípy energetickej únie a súčasne legislatíva EÚ.

Premiéri Visegrádskej štvorky, pobaltských krajín, Rumunska a Chorvátska poslali najvyšším predstaviteľom Európskej únie list pre projekt Nord Stream 2. Ako informoval dnes slovenský premiér Robert Fico pred zasadnutím Európskej rady v Bruseli, premiéri v liste žiadajú, aby pri akýchkoľvek energetických projektoch boli rešpektované princípy energetickej únie a súčasne legislatíva EÚ.

„Stále si o projekte plynovodu Nord Stream 2 myslíme, že je v rozpore s princípmi energetickej únie a súčasne je v rozpore s doterajšou politikou, ktorú vedieme voči Ukrajine,“ dodal Fico s tým, že k tejto téme plánuje počas zasadnutia lídrov dvadsaťosmičky aj vystúpiť.

O energetickej únii sa lídri rozprávali aj na decembrovom summite. Vtedy o tejto téme chceli rokovať najmä krajiny V4. „Je tu v podstate návrh obísť Ukrajinu a ruský plyn dodávať severom na jeden jediný bod v Nemecku, čo by vlastne znamenalo, že by boli významne poškodené niektoré krajiny strednej a východnej Európy, ako aj samotná Ukrajina,“ povedal v decembri Fico s tým, že významne by sa posilnilo postavenie Nemecka a Ruska, pokiaľ ide o zdroje plynu do Európy. Ukrajina by prišla o dve miliardy eur za tranzitné poplatky, Slovensko približne o 700 miliónov. Slovensko tento projekt dlhodobo považuje za ekonomicky nepotrebný a politicky škodlivý.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame