Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico. SITA
25. januára 2017 14:29 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Premiér trvá na svojom: Ľudia nemajú čo platiť, tieto faktúry sú neplatné, neexistujú.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v stredu podpíše cenové rozhodnutia, ktoré v prípade elektrickej energie na strednom Slovensku idú na úroveň roku 2016. Informoval o tom po rokovaní vlády premiér Robert Fico, ktorý sa stretol so šéfom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom. Premiér upozornil, že pre vládu je neakceptovateľné umelé navyšovanie zálohových platieb, ako sa navýšili na strednom Slovensku.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v stredu podpíše cenové rozhodnutia, ktoré v prípade elektrickej energie na strednom Slovensku idú na úroveň roku 2016. Informoval o tom po rokovaní vlády premiér Robert Fico, ktorý sa stretol so šéfom ÚRSO Jozefom Holjenčíkom. „Vyprosujem si vyhlásenia všelijakých samozvancov, ako je zväz nejakých dodávateľov energií a podobne, ktorí hovoria, že nech nám ľudia platia. Nemajú čo platiť, pretože tieto faktúry sú neplatné, neexistujú, môžu ich pokojne hodiť do koša. Dostanú všetci nové faktúry, pokiaľ ide o Stredoslovenskú energetiku,“ povedal Fico.

Premiér upozornil, že pre vládu je neakceptovateľné umelé navyšovanie zálohových platieb, ako sa navýšili na strednom Slovensku. „Kde napríklad jedno odberné miesto malo zálohovú faktúru za január 2016 sto eur a zrazu za január 2017 to bolo dvetisíc eur, čo je 20-násobné zvýšenie. Aj preto vláda veľmi jasne a tvrdo reagovala na túto situáciu,“ konštatoval Fico.

Na západe bez reklamácií

Ako poznamenal Fico, Západoslovenská energetika neeviduje reklamácie zo strany spotrebiteľov. „Ak sa však vyskytnú nejaké reklamácie, budú okamžite individuálne rokovať a naprávať stav,“ dodal. Východoslovenská energetika eviduje ojedinelé reklamácie. „Tieto riešia individuálne,“ povedal Fico. Preto cenové rozhodnutie v prípade elektriny, ktoré ÚRSO podpíše, sa bude týkať len Stredoslovenskej energetiky.

Pokiaľ ide o plyn, cenové rozhodnutie sa bude týkať celej Slovenskej republiky. „Teda ruší sa rozhodnutie, ktoré bolo prijaté, ktoré cez fixné náklady spôsobilo nárast. Na to nie je žiadny dôvod. Toto rozhodnutie bude takisto postavené na cenových kritériách roku 2016,“ dodal premiér.

Riešili aj vodu

Šéf ÚRSO informoval aj o situácii v prípade vody. „Tu sa bavíme o ľuďoch, ktorí majú vodovodnú prípojku, teda sú na verejných vodovodoch,“ pripomenul Fico s tým, že vodárenské spoločnosti nie sú v rukách štátu, ale spadajú pod mestá a obce. „Pán predseda informoval, že vodárenské spoločnosti urobili v niektorých prípadoch chyby pri zaraďovaní svojich zákazníkov do odberných skupín. Bol daný veľmi tvrdý metodický pokyn vo vzťahu k vodárenským spoločnostiam, teraz to už naprávajú, lebo nie je žiadny dôvod, aby došlo k zvýšeniu ceny za vodu,“ vysvetlil premiér.

Otázna budúcnosť Holjenčíka

Predsedníctvo Slovenskej národnej strany (SNS) v utorok prijalo uznesenie, v ktorom vyzýva šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka na vzdanie sa funkcie. Zároveň predsedníctvo strany poverilo predsedu Andreja Danka, aby otvoril na najbližšom koaličnom stretnutí rokovanie o novele zákona, ktorá do budúcna zakáže zvyšovanie cien energií bez možností vyjadrenia vlády SR, či odbornej diskusie. Ako sa ďalej uvádza v stanovisku, Slovenská národná strana nesúhlasí so zvyšovaním cien energií a požiada o preverenie všetkých krokov, ktoré viedli k zvýhodneniu len jednej spoločnosti.

Ako povedal Fico, berie na vedomie politické vyhlásenie koaličného partnera. „Ale chcem vás požiadať o porozumenie v tom, že najskôr musíme vyriešiť problém, ktorý tu vznikol. Na prvom mieste sú ľudia, ceny energií, faktúry, toto musíme v tomto okamihu riešiť. Téma zostáva naďalej otvorená. Pokiaľ ide o politické vyhlásenie, my si sadneme s koaličnými partnermi a budeme túto požiadavku objektívne riešiť,“ reagoval premiér.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame