Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Premiér Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA
30. mája 2013 13:00 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Premiér Robert Fico pohrozil novému akcionárovi SPP

Nový akcionár Slovenského plynárenského priemyslu, a.s. (SPP), česká spoločnosť Energetický a průmyslový holding, a.s. (EPH) už dostala svoj prvý verejný odkaz od premiéra Roberta Fica. Predseda vlády upozornil minoritného akcionára, aby sa nepokúšal zvyšovať ceny zemného plynu pre domácnosti. „Odkazujem pánovi Křetinskému a hovorím to veľmi jasne z tejto tlačovej konferencie, že nekúpil podiel v SPP preto, aby už oznamoval cez médiá, že má záujem zvyšovať ceny plynu pre domácnosti. Jednoducho na to nech zabudnú privatizéri, že by táto vláda povoľovala túto uzdu a umožňovala, aby slovenské domácnosti platili nejakým privatizérom nejaké ich peniaze, ktoré investovali,“ povedal Fico na štvrtkovej tlačovej besede. Českú energetickú skupinu EPH ovládajú českí podnikatelia Daniel Křetínský a Petr Kellner a slovenská investičná skupina J&T.

Vyhlásenie predsedu vlády považuje spoločnosť EPH za nedorozumenie. „Pri kúpe podielu SPP sme sa zaviazali, že v tomto roku nepodáme návrh na zmenu ceny plynu pre domácnosti a tento sľub aj dodržíme, a to aj napriek tomu, že v tomto segmente zákazníkov evidujeme stratu takmer 100 mil. eur,“ reagoval hovorca EPH Daniel Častvaj.

Na pozore musia byť aj ostatní investori, ktorí podnikajú na Slovensku v regulovanom segmente. „Oznamujem to každému privatizérovi, že budú mať čo robiť s veľmi silným regulačným rámcom, ktorý nastavujeme a budeme nastavovať,“ zdôraznil Fico.

Premiér pripustil, že ceny elektrickej energie na Slovensku pre firemných odberateľov sú veľmi vysoké v porovnaní s inými krajinami. Vinu za to podľa Fica nesie ešte vláda Mikuláša Dzurindu. „Vláda pravicová tak privatizovala, že súčasťou privatizačných zmlúv bol záväzok štátu zvyšovať ceny, aby ten privatizér, ktorý privatizoval, čo najrýchlejšie vrátil peniaze do svojho vrecka. Všimnite si, ako rástli ceny za pravicových vlád a ako nerastú ceny za vlády sociálno-demokratickej. My sme v rokoch 2006 až 2010 držali ceny energií na uzde a robíme to aj teraz. Dokonca si myslím, že je tu priestor na pokles cien,“ povedal Fico.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) má podľa predsedu vlády zvážiť reformu rôznych poplatkov, čo by mal viesť k zníženiu ceny elektrickej energie pre podnikateľské subjekty. „Ja podporujem túto myšlienku aj za tú cenu, že to bude štát niečo stáť, pretože keď sa znížia ceny, potom sú aj nižšie príjmy do štátneho rozpočtu, či už z dividend, alebo z iných príjmov,“ uzavrel Fico.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame