Premiér Fico zaútočil na taliansku firmu Enel

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico počas rokovania 77. schôdze vlády SR v Handlovej. SITA

Premiér Robert Fico vyjadril nespokojnosť s pôsobením talianskej spoločnosti Enel v Slovenských elektrárňach. Predsedovi vlády sa nepáči najmä postoj talianskeho investora v otázke dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Ja už nebudem počúvať, čo nám hovoria talianski vlastníci Slovenských elektrární, pretože máme s nimi veľmi negatívne skúsenosti v súvislosti s dostavbou tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce,“ odpovedal na tlačovej besede po stredajšom rokovaní vlády premiér Fico na otázku, či vláda pomôže Slovenským elektrárňam v modernizácii tepelnej elektrárne v Novákoch, keďže tá spaľuje uhlie vydolované slovenskými baníkmi, čím defacto vytvára prácu pre baníkov.

„Uvedomujeme si význam tejto elektrárne (Nováky – poz. red.) pokiaľ ide o fungovanie baní v tomto regióne. Ja by som skôr išiel cestou pomoci Hornonitrianskym baniam pokiaľ ide o vybudovanie takzvaného fluidného kotla. V tomto okamihu, ale nebudem odpovedať či sme pripravení, alebo nepripravení pomáhať talianskej spoločnosti Enel. Môžem len vyhlásiť veľkú nespokojnosť s tým, ako sa postavili k dostavbe tretieho a štvrtého bloku v Mochovciach, a od toho sa odvíja aj náš postoj k tejto talianskej spoločnosti,“ konštatoval Fico.

V tomto období pritom čaká talianskeho investora, ktorý ovláda v Slovenských elektrárňach 66-percentný podiel, dôležité rokovanie so štátom, ktorý v slovenskom dominantnom výrobcovi elektriny drží zvyšný podiel. Štát totiž brzdí uvoľnenie dodatočných prostriedkov na dostavbu mochoveckých blokov. Celý projekt by si mal totiž vyžiadať namiesto deklarovaných 2,8 mld. eur približne 3,8 mld. eur. Akcionári sa už postupne dohodli na dodatkoch ku kontraktom v celkovej hodnote zhruba 500 mil. eur. Potrebné je tak ešte schváliť dodatočných vyše 500 mil. eur.

Vláda zdôvodňuje postupné uvoľňovanie dodatočných prostriedkov na výstavbu jadrových blokov tým, že viackrát nebolo navýšenie rozpočtu zdôvodnené. „Problém je ten, že niektoré ceny s dodávateľmi sú zatiaľ len odhadované. Doteraz sme schválili navýšenie rozpočtu na dostavbu Mochoviec len o takú sumu, ktorá bola konkrétne dohodnutá s firmami a bola odôvodnená kvôli technologickým zmenám. Ďalšie rokovania budú pokračovať. Máme ambíciu v ďalších mesiacoch sa vyjadriť aj k ďalšiemu navýšeniu rozpočtu,“ povedal v auguste v rozhovore pre portál venergetike.sk minister hospodárstva Tomáš Malatinský.

Premiérovi Ficovi sa nepozdávalo, respektíve stále nepozdáva, taktiež meškanie dostavby Mochoviec. Tretí jadrový mochovecký blok by mali podľa aktuálnych vyjadrení uviesť Slovenské elektrárne do prevádzky koncom roka 2014 a štvrtý v roku 2015. Pôvodne sa však hovorilo o termínoch koniec roka 2012 a jeseň 2013. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Na výstavbu tretieho a štvrtého bloku mochovských blokov sa k 1. januáru 2008 vynaložilo 347 mil. eur. Suma odráža hodnotu iba tých zariadení a stavieb, ktoré je možné použiť pri dostavbe 3. a 4. bloku.

Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie EnelSE Slovenské elektrárneVláda SR