Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Emisie
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
2. marca 2014 15:37 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Premiér Fico sa vzoprel Bruselu. Zatiaľ.

Úradníci v Bruseli nám nemôžu diktovať nejaké čísla, ktoré nezodpovedajú európskej realite, vraví slovenský premiér Robert Fico.

Problematika skleníkových plynov, energetická cenová politika a problematika konkurencieschopnosti európskeho priemyslu boli predmetom rokovania predsedu vlády Roberta Fica a ministra životného prostredia s prezidentom spoločnosti U.S. Steel Košice George Babcokom. Ako uviedol Fico, o týchto otázkach budú lídri Európskej únie (EÚ) diskutovať aj na nadchádzajúcom marcovom summite v Bruseli – Stratégia únie vo vzťahu k ochrane klímy do roku 2030.

Fico sa spojil s firmami

„My napríklad nemôžeme súhlasiť s cieľom Európskej komisie, ktorá hovorí o 40-percentnej redukcii skleníkových plynov. Nemôžeme súhlasiť ani s tým, že bude stanovené presné číslo, koľko má byť elektrickej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov – návrh je 27 percent. Trváme na tom, aby bol obnovený trh s voľnými emisnými povoleniami. Tento názor nemá iba Vláda SR, ale začína sa presadzovať aj v okolitých krajinách,“ povedal Fico. Doložil, že spoločne s U.S. Steel Košice a Železiarňami v Podbrezovej budú konzultovať, ak budú k dispozícii prvé oficiálne návrhy s cieľom nájsť spoločné stanovisko, ktoré bude Fico prezentovať na koncom marca na zasadaní Rady EÚ.

Treba udržať konkurencieschopnosť

Fico uviedol, že nemôžeme naslepo prijímať nejaké ciele, ktoré ohrozujú súťaživosť a schopnosť konkurovať regiónom mimo Európskej únie. „Teraz prvýkrát veľmi jasne kričíme viaceré krajiny. Nemôžu nám úradníci v Bruseli diktovať nejaké čísla, ktoré nezodpovedajú európskej realite. My nemôžeme byť číslo jedna v ochrane životného prostredia a poslední, pokiaľ ide o schopnosť vytvárať pracovné miesta, pokiaľ ide o schopnosť konkurovať. Toto je náš postoj, ktorý budem v Bruseli určite presadzovať,“ povedal Fico. Doložil, že o tom neformálne rokovali krajiny V-4 , a je tu veľká podpora všetkých štyroch krajín, podporujú to aj Rumunsko a Bulharsko. „To už je región, ktorý nebude môcť niekto len tak odignorovať,“ povedal Fico.

Diskutovali aj o cenách elektriny

Pokiaľ ide o ceny elektrickej energie pre podnikateľskú sféru, Fico uviedol, že prezidenta Babcoka informoval o krátkodobých cieľoch a dlhodobejších víziách vlády, no financie na podporu obnoviteľných zdrojov energie sú obmedzené.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame