Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico komentoval argument opozície, že vo vlastnostiach vládneho dokumentu sa vyskytol názov spoločnosti J&T Investment Advisors, že spolu komunikovali dvaja akcionári. SITA
13. septembra 2013 14:51 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Premiér Fico je z opozície v otázke SPP rozčarovaný

Premiér Robert Fico označil za absolútne absurdný návrh opozície na jeho odvolanie a teda pád jeho kabinetu, ktorý je motivovaný aktuálnou kauzou okolo SPP. „Tento návrh je v podstate absolútne absurdný, to môže urobiť len slovenská opozícia,“ povedal Fico na tlačovej konferencii. Opoziční poslanci podávajú tento návrh podľa Fica preto, že vláda chce chrániť domácnosti pred zvyšovaním cien plynu. Týmto argumentom zdôvodnil zámer vlády, prečo chce ovládnuť materskú SPP. „Moja vláda nedovolí zvyšovanie cien plynu pre domácnosti,“ opakoval

Fico nepovažuje za podstatné, na čo poukazuje opozícia, podľa ktorej podklady k transakcii v prípade kúpy SPP vznikli na počítači spoločnosti J&T Investment Advisors. Tá sa už v súčasnosti volá EP Investment Advisors a je prepojená so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), ktorá svoj podiel štátu predáva. „Veď predsa komunikovali dvaja akcionári medzi sebou,“ komentoval Fico situáciu okolo toho, že vo vlastnostiach vládneho dokumentu sa vyskytol názov spomínanej spoločnosti. Vláda chce od EPH odkúpiť 49-percentný podiel v stratovej materskej spoločnosť SPP, no ziskové dcéry si ponechá naďalej EPH. Štát kúpou akcií SPP navyše preberie aj dlh vo výške 59 mil. eur. Fico však hovorí, že vláda nič nekupuje, len využíva opciu štátu, ktorý je v spoločnosti 51-percentným akcionárom. „Nič sme nekúpili, nič sme neplatili, my sme len získali stopercentnú kontrolu nad SPP matka,“ vyhlásil Fico. Podľa neho proti sebe stoja dve politiky. „Politika mojej vlády, aby sme chránili ľudí, aby ceny boli stabilné, aby ľudia neboli zaťažovaní ďalším zdražovaním,“ povedal premiér. Na druhej strane je podľa neho prístup pravice, ktorá vždy sleduje záujmy tých silných. „Je im to jedno, že to ľudia zaplatia vyššími cenami,“ vyhlásil. Ceny plynu sa podľa jeho slov vždy dvíhali len za pravicovej vlády.

Opozícia dnes podáva návrh na vyslovenie nedôvery premiérovi Robertovi Ficovi. Pod návrh sa podpísali poslanci zo všetkých opozičných strán. Opozícia návrh na zvolanie schôdze, na ktorej sa má diskutovať o vyslovení nedôvery premiérovi, podá ešte dnes. Predseda NR SR Pavol Paška je povinný takúto schôdzu zvolať do siedmich dní od podania návrhu. Pod návrh sa podpísalo 56 poslancov.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame