Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vintage school interior
Zdroj: APES
13. septembra 2018 8:00 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skAPES

Predstavujeme garantovanú energetickú službu, spoľahlivého pomocníka pri obnove budov a zariadení

Pohľad na schémy projektov garantovanej energetickej služby – GES, dokáže odradiť nejedného záujemcu. V skutočnosti je celý proces  oveľa jednoduchší, ako sa môže zdať. Stačí sa len vyznať v spleti základných pojmov a toho, ako celý proces funguje.

Header.jpg

Čo je GES?

Garantovaná energetická služba – GES, často z angličtiny označované aj ako EPC je – zjednodušene povedané – projekt, v rámci ktorého vám dodávateľ energetických služieb (ESCO spoločnosť), zavedie v nehnuteľnosti alebo verejných objektoch energeticky úsporné opatrenia. Kto začal počítať náklady, môže ihneď prestať. Dodávateľ služieb (ESCO) vám výšku úspor garantuje a práve tými sa celý projekt spláca. Na svojich pravidelných výdavkoch však do skončenia zmluvy nepocítite prakticky nič a následne už len šetríte. No závisí to aj od modelu, ktorý si zvolíte.

Spomenuli sme ESCO spoločnosť, o čo ale ide? Je to dodávateľ energetických služieb, ktorý na seba vezme riziká spojené s projektom, vrátane finančného a to počas celého trvania projektu. Preto je v jej záujme, aby bol projekt od začiatku realizovaný v najvyššej možnej kvalite.

Ešte predtým, než sa rozhodnete pre konkrétny obchodný model, mali by ste brať do úvahy aj svoju počiatočnú pozíciu a to, čo všetko chcete v rámci energeticky úsporných opatrení dosiahnuť. Projekt môžete realizovať aj za vlastné prostriedky, no návratnosť a ďalšie náležitosti je potrebné prekonzultovať s odborníkmi, aby ste sa vyhli sklamaniu.

V čom spočíva úspora energie a aké sú jej benefity

Energetická úspora sa dosahuje rôznymi spôsobmi v závislosti od toho, kde a ako sa realizuje. Spravidla ide o modernizáciu celého objektu, optimalizáciu spotreby a výmenu technických zariadení (vykurovacie zariadenia, výmena kotlov a svietidiel, nové rozvody, vzduchotechnické jednotky, atď.) tam, kde je to potrebné. Všetko s ohľadom na ochranu životného prostredia a celkové zlepšenie komfortu. Vďaka tomu nielen šetríte svoje budúce prostriedky, ale prispievate k environmentálnej udržateľnosti, chránite zdravie svojich nájomníkov a výrazne zvyšujete hodnotu svojho majetku.

„Sme presvedčení, že na Slovensku je veľký potenciál v oblasti realizácie energeticky efektívnych projektov vo verejnom aj súkromnom sektore. Možnosti ako a kde tieto projekty efektívne realizovať sú naozaj veľké, potenciál však dostatočne nevyužívame. No verím, že s novým usmernením Eurostatu, vďaka ktorému sa GES služby nebudú rátať do verejného dlhu, sa dočkáme kvalitnej obnovy verejných budov a tým aj efektívnejšieho školstva, zdravotníctva a verejnej správy,“  hovorí Marcel Lauko, predseda Správnej rady Asociácie poskytovateľov energetických služieb (APES-SK).

Komu sa projekt GES oplatí

Projekty s garantovanou úsporou energie nikoho nelimitujú. Môžu ich realizovať súkromní podnikatelia s víziou budúcich úspor energií, ale aj školy, nemocnice, úrady a iné verejné inštitúcie. Obzvlášť voľnejšie ruky má od tohto roku verejný sektor, aj práve kvôli vyššie spomínaným zmenám v usmernení Eurostatu. Aj napriek tomu, že nové podmienky sú vítané, obnova si stále vyžaduje silnú motiváciu vlastníkov a správcov budov. Či už vo forme vzdelávania o garantovaných energetických službách, prezentáciou a oceňovaním projektov, ktoré idú príkladom. Aj to je jeden z dôvodov, prečo Asociácia poskytovateľov energetických služieb vyhlasuje už druhý ročník ocenenia EFEKTIA s podtitulom Voľnejšie ruky pre verejný sektor.

Zabojovať o najlepší projekt energetickej úspory môžete aj vy, stačí prihlásiť svoj projekt do 30.9. na webe http://www.apes-sk.eu/efektia_home/. Vyhlásenie víťazov aj s prezentáciou projektov sa uskutoční na slávnostnom galavečere. Viac informácií o garantovanej energetickej službe a ocenení EFEKTIA 2018 nájdete na http://www.apes-sk.eu/

Grafika_sept..jpg

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame