Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto. SITA/AP
1. júna 2015 9:10 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Predstavitelia OPEC-u zrejme produkciu ropy v júni neznížia

Trh s ropou je podľa OPEC-u v dobrom stave a ceny ropy by podľa očakávaní mali silnieť.

Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) pravdepodobne na zasadnutí, ktoré sa uskutoční 5. júna, ponechá ciele v oblasti produkcie ropy nezmenené. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na delegáta organizácie. Dôvodom tohto kroku je to, že trh s ropou je v dobrom stave a ceny ropy by podľa očakávaní mali silnieť. „Je nepravdepodobné, že OPEC urobí rozhodnutie týkajúce sa stropov na produkciu,“ povedal. „Sú na to dva dôvody. Prvým je, že Rusko a ďalšie krajiny, ktoré nie sú členmi OPEC-u, sa vyjadrili, že si neželajú spoluprácu pri znižovaní produkcie,“ povedal. „Druhým je, že trh posilňuje. Ceny by sa podľa očakávaní mali udržať na súčasnej úrovni a následne rásť. Dopyt je silný, zásoby sú vyvážené. Zdá sa, že trh je v dobrom stave,“ doplnil.

Bránia si podiel

„Samozrejme, nakoniec finálne rozhodnutie urobia ministri na svojom stretnutí,“ povedal delegát. V novembri predstavitelia OPEC-u odmietli znižovať produkciu, hoci na trhu je prebytok ropy. Týmto krokom chce OPEC brániť svoj trhový podiel pred producentmi z USA a z ďalších krajín. Ich výroba je však spojená s vyššími nákladmi. Produkciu ropy predstavitelia OPEC-u ponechali na úrovni 30 mil. barelov denne.

Britská ropa Brent v závere uplynulého týždňa zdražela o 2,98 USD na 65,56 USD za barel. Ľahká americká ropa posilnila o 2,62 USD na 60,30 USD za barel.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame