Predajcov pohonných látok čakajú nové povinnosti

7. januára 2015 14:27

Podľa nového znenia zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja je predajca pohonných látok povinný vydávať minerálny olej na konečnú spotrebu len prostredníctvom výdajného stojana na pohonné látky, ktorý je overený.

Benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Predajcovia pohonných látok majú nové povinnosti. Začiatkom decembra minulého roka totiž nadobudla účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Ako uviedla hovorkyňa Colného úradu Prešov Renáta Kravcová, od februára tohto roka sa podstatne menia predpisy, ktoré upravujú systém obchodovania s pohonnými látkami. „Zvlášť by sme chceli upozorniť na zmeny týkajúce sa kategórie spotrebiteľa pohonných látok, keďže v definícii spotrebiteľa pohonných látok dochádza k závažnej zmene,“ dodala Kravcová.

Podľa doterajšej právnej úpravy bola spotrebiteľom osoba, ktorá na daňovom území nakupovala pre vlastnú spotrebu pohonné látky, ktoré skladovala v skladovacom zariadení s objemom 15 000 litrov a viac. Spotrebiteľ pohonných látok bol zároveň povinný nakupovať pohonné látky len od distribútora pohonných látok alebo od registrovanej osoby. „Po novom sa spotrebiteľom pohonných látok stáva osoba, ktorá nakupuje na daňovom území v rámci podnikateľskej činnosti v daňovom voľnom obehu na vlastnú spotrebu pohonné látky od distribútora pohonných látok, pričom už pre neho nie je stanovený objem skladovacieho zariadenia,“ doplnila Kravcová.

Podľa nového znenia zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja je predajca pohonných látok povinný vydávať minerálny olej na konečnú spotrebu len prostredníctvom výdajného stojana na pohonné látky, ktorý je overený. „Ďalšou dôležitou informáciou nielen pre podnikateľskú, ale aj pre širokú verejnosť je informácia, že od 1. decembra 2014 zverejňuje Finančné riaditeľstvo na svojom webovom sídle zoznam všetkých distribútorov pohonných látok a tiež zoznam predajcov pohonných látok,“ konštatovala Kravcová.Čo si o tom myslíte?