Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP
15. apríla 2015 15:48 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Prebytok ropy na globálnom trhu pravdepodobne potrvá dlhšie

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) síce smerom nahor revidovala prognózu rastu dopytu po rope, ale zároveň stúpla ťažba Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a na trh sa môže čoskoro vrátiť Irán.

Globálnemu trhu s ropou pravdepodobne bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, než sa vysporiada s prebytočnou ponukou. Dôvodom je rast ponuky zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a potenciálne zvýšenie iránskeho exportu, hoci sa prejavujú známky posilňovania dopytu. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Dopyt má rásť

Agentúra smerom nahor revidovala prognózu rastu dopytu po rope v tomto roku. Predpokladá, že dopyt stúpne o 1,08 mil. barelov denne, čiže o 90 tis. barelov viac, ako naznačovala predošlá predikcia IEA. Avšak produkcia ropy členskými krajinami OPEC-u sa v marci zvýšila na 31,02 mil. barelov denne, čiže na takmer dvojročné maximum. Ťažba v Saudskej Arábii v marci stúpla o 390 tis. barelov denne na 10,1 mil. barelov denne a dostala sa najvyššie od septembra 2013.

Iránska otázka

„Pokrok v rokovaniach o jadrovom programe Teheránu pravdepodobne viedol iných producentov k tomu, aby zvýšili ponuku a chránili si svoj trhový podiel pred potenciálnym návratom Iránu na trh,“ konštatovala IEA. Ak sa zrušia sankcie voči Iránu, krajina, ktorá v marci produkovala 2,8 mil. barelov ropy denne, by mohla o niekoľko mesiacov ťažiť až 3,6 mil. barelov denne, uviedla agentúra. Poznamenala však, že Irán má v tankeroch uskladnených zhruba 30 mil. barelov ropy, ktoré by sa na trh mohli dodať rýchlo.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame