Prebytok ropy na globálnom trhu pravdepodobne potrvá dlhšie

15. apríla 2015 15:48

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) síce smerom nahor revidovala prognózu rastu dopytu po rope, ale zároveň stúpla ťažba Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a na trh sa môže čoskoro vrátiť Irán.

Ropa ťažba
Ilustračné foto SITA/AP

Globálnemu trhu s ropou pravdepodobne bude trvať dlhšie, ako sa pôvodne očakávalo, než sa vysporiada s prebytočnou ponukou. Dôvodom je rast ponuky zo strany Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) a potenciálne zvýšenie iránskeho exportu, hoci sa prejavujú známky posilňovania dopytu. Uviedla to v stredu Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).

Dopyt má rásť

Agentúra smerom nahor revidovala prognózu rastu dopytu po rope v tomto roku. Predpokladá, že dopyt stúpne o 1,08 mil. barelov denne, čiže o 90 tis. barelov viac, ako naznačovala predošlá predikcia IEA. Avšak produkcia ropy členskými krajinami OPEC-u sa v marci zvýšila na 31,02 mil. barelov denne, čiže na takmer dvojročné maximum. Ťažba v Saudskej Arábii v marci stúpla o 390 tis. barelov denne na 10,1 mil. barelov denne a dostala sa najvyššie od septembra 2013.

Iránska otázka

„Pokrok v rokovaniach o jadrovom programe Teheránu pravdepodobne viedol iných producentov k tomu, aby zvýšili ponuku a chránili si svoj trhový podiel pred potenciálnym návratom Iránu na trh,“ konštatovala IEA. Ak sa zrušia sankcie voči Iránu, krajina, ktorá v marci produkovala 2,8 mil. barelov ropy denne, by mohla o niekoľko mesiacov ťažiť až 3,6 mil. barelov denne, uviedla agentúra. Poznamenala však, že Irán má v tankeroch uskladnených zhruba 30 mil. barelov ropy, ktoré by sa na trh mohli dodať rýchlo.

Odporúčané články

Súvisiace témy:


Čo si o tom myslíte?