Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
28. septembra 2018 13:53 Ropa a pohonné látkyAktuality od vEnergetike.skSITA

Pre americké sankcie voči Iránu by ropa mohla zdražieť nad 100 USD za barel

Niektorí analytici očakávajú, že po nadobudnutí platnosti sankcií sa z trhu stratí 500 tis. barelov ropy denne, ale iní varovali, že dodávky sa zmenšia až o 2 mil. barelov denne.

Americké sankcie voči Iránu by mohli podľa analytikov posunúť ceny ropy nad úroveň 100 USD za barel. „Neochota 25 ropných štátov ohlásiť úmysel zvýšiť ťažbu v snahe o nahradenie iránskej ropy vytvorila veľmi napätú bilanciu ponuky a dopytu pre štvrtý kvartál tohto roka,“ uviedol Tamas Varga, analytik PVM Oil Associates. „V dôsledku toho sa teraz hovorí, že ropa Brent dosiahne v tomto roku úroveň 100 USD za barel,“ dodal. Informuje o tom portál cnbc.com.

Niektorí analytici očakávajú, že po nadobudnutí platnosti amerických sankcií sa z trhu stratí približne 500 tis. barelov ropy denne, ale iní varovali, že v nadchádzajúcich mesiacoch by sa dodávky mohli zmenšiť až o 2 mil. barelov denne. Počas tohto leta Irán vyvážal zhruba 2,7 mil. barelov denne, čo sa rovná takmer trom percentám dennej globálnej spotreby, dodáva cnbc.com.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame