Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plynovod
Ilustračné foto kosogass.cz
7. júna 2015 11:06 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Práce na slovensko-poľskom plynovode naberajú na obrátkach

Spoločnosť Eustream už hľadá dodávateľa, ktorý jej dodá kompresorové jednotky s elektrickým pohonom pre projekt vysokotlakového plynovodu Poľsko-Slovensko.

Projekt plynovodného prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom napreduje. Spoločnosť Eustream, ktorá má projekt na starosti na slovenskej strane, už začala s výberovým konaním na dodávateľa, ktorý jej dodá kompresorové jednotky s elektrickým pohonom pre projekt vysokotlakového plynovodu Poľsko-Slovensko. Slovenský prepravca plynu má záujem o dve nové identické kompresorové jednotky s výkonom do osem megawattov.

Kompresory za milióny

Ako vyplýva z vestníka verejného obstarávania, hodnota zákazky by sa mala pohybovať na úrovni viac ako 13 miliónov eur. Svoj záujem o dodávku kompresorových jednotiek môžu potenciálni dodávatelia prejaviť do 19. júna tohto roku. S víťazom tendra podpíše Eustream zmluvy na obdobie 60 mesiacov, približne do konca roka 2019.

Pomôže únia

Európska únia definitívne odklepla pre projekt slovensko-poľského plynárenského prepojenia podporu na prípravné štúdie a výkon inžinierskych štúdií vo výške 4,6 milióna eur. Celkovo by malo vypracovanie spomínanej štúdie stáť 9,2 milióna eur. Projekt tak získal maximálnu pomoc z EÚ vo výške 50 %. Slovenský Eustream získa z poskytnutej pomoci 2,33 milióna eur a poľská spoločnosť Gaz-System, ktoré koordinuje projekt u našich severných susedov, necelých 2,3 milióna eur.

Plynovod najmä na Slovensku

Slovensko-poľský plynovod spojí slovenskú kompresorovú stanicu vo Veľkých Kapušanoch a poľský plynárenský uzol v Strachocine. Celková dĺžka prepojenia je 164 kilometrov, z toho okolo 106 kilometrov sa nachádza na slovenskom území a 58 kilometrov na poľskom území. Slovenskú stranu by malo vybudovanie plynovodu stáť zhruba 140 miliónov eur.

O päť rokov

S reálnou výstavbou by sa malo začať v roku 2018. Plynovod by mal byť uvedený do prevádzky začiatkom roka 2020. Prepojovací plynovod Poľsko – Slovensko zabezpečí prepojenie sústavy vysokotlakových plynovodov a podzemných zásobníkov na poľskom území so sústavou tranzitných plynovodov na území Slovenska, čím sa vytvorí možnosť prepravy plynu prakticky až z pobrežia Baltického mora na územie Slovenska a ďalej cez existujúce plynovody až na územie Maďarska a do štátov západnej a južnej Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame