Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
CEEC
Ilustračné foto. CEEC
10. novembra 2015 13:22 Energetika všeobecneAktuality od PRSITA

Pozvánka Alexandra Dulebu: CEEC 2015

Bezprostredným podnetom na zorganizovanie prvého ročníka tejto konferencie bola plynová kríza v roku 2006. Vláda SR v tom čase začala pripravovať dlhodobú stratégiu energetickej bezpečnosti a my sme sa rozhodli, že bude prospešné, keď vznikne konferenčné fórum, ktoré zapojí do diskusie širší okruh odbornej verejnosti.

História tejto konferencie za posledných 9 rokov odzrkadľuje významný posun v prístupe k chápaniu energetickej bezpečnosti na Slovensku, ale i v ďalších členských krajinách EÚ, ku ktorému došlo po plynových krízach v rokoch 2006 a 2009. Dnes sa väčšina z nás vie zhodnúť na skúsenosti, ktorú sme získali v pokrízových rokoch, t. j. že priestor pre „národné riešenia“ v energetike je veľmi obmedzený. Dobré a udržateľné riešenia závisia, predovšetkým, od regionálnej spolupráce so susedmi, a v neposlednej miere, od vývinu spoločných pravidiel a politík, na ktorých sa vieme dohodnúť v rámci EÚ. Dobré riešenia pre energetiku Slovenska sú možné a udržateľné v strednodobom horizonte iba ak budú predstavovať i riešenia pre našich susedov. Dobré a udržateľné riešenia pre energetiku regiónu strednej Európy sú v dlhodobom horizonte možné, iba ak budú predstavovať i riešenia pre EÚ. Preto je hlavnou ambíciou tejto konferencie vytvorenie spoločnej platformy, na ktorej spolu môžeme hľadať lepšie riešenia pre energetickú bezpečnosť a politiku našich krajín.

Osobitnou črtou tejto konferencie je jej komplexný tematický záber – na rozdiel od väčšiny iných energetických konferencií, ktoré majú monotematické zameranie, t. j. venujú sa buď len plynárenstvu, alebo iba elektroenergetike, energetickej efektívnosti, regulačnej politike, či iným segmentom energetiky. Napriek tomu, že hlavným motívom zorganizovania prvého ročníka konferencie bola plynová kríza v roku 2006, od samého začiatku sme boli presvedčení, že ak chceme nájsť odpovede na lepšiu plynovú bezpečnosť Slovenska, nemá zmysel organizovať iba čisto plynárenskú konferenciu. Predchádzajúce ročníky konferencie potvrdili poznatok, že všetky segmenty energetiky sú medzi sebou navzájom prepojené a odpovede na otázky plynovej bezpečnosti je nevyhnutné hľadať i v elektroenergetike, energetickej efektívnosti, využívaní obnoviteľných zdrojov, lepšej regulačnej politike a podobne. Skúsenosť z predchádzajúcich ročníkov konferencie potvrdzuje, že je dôležité a veľmi užitočné, aby tí, ktorí sa angažujú v jednom zo segmentov energetiky, mali prehľad o tom, ako sa vyvíja situácia v iných segmentoch. Jedinečným atribútom, a zároveň pridanou hodnotou tejto konferencie – ako svedčia i pozitívne ohlasy účastníkov predchádzajúcich ročníkov – je práve jej komplexný charakter.

Preto je pri príprave programu konferencie našou ambíciou vždy pokryť kľúčové otázky energetiky, ktoré sú predmetom aktuálneho diškurzu a rozhodovania. Pevne verím, že sa nám i tento rok podarilo pripraviť zaujímavý program, ktorý obohatí Vaše poznatky a pomôže Vám vo Vašich pracovných aktivitách.

Želám Vám príjemne a užitočne strávený čas na našej konferencii.

Alexander Duleba

Viac o konferencii sa dočítate na www.ceec.sk.

Program konferencie si môžete prečítať aj v tomto článku.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame