Pozíciu veľkých výrobcov tepla sa nepodarilo oslabiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Teplo
Ilustračné foto freedigitalphotos.net

Opozičnému poslancovi za OľaNo Jozefovi Viskupičovi nevyšiel ani druhý pokus zrušiť v zákone o tepelnej energetike postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní pri výstavbe domových kotolní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné.

Veľké teplárenské spoločnosti budú mať naďalej dôležité slovo pri výstavbe domových kotolní. Poslanci Národnej rady SR (NR SR) sa totiž nestotožnili s návrhom novely zákona o tepelnej energetike a neposunuli ho do druhého čítania. Novelu zákona predkladal do parlamentu opozičný poslanec za hnutie OĽaNO Jozef Viskupič, ktorý chcel pri výstavbe domových kotolní zrušiť postavenie veľkých dodávateľov tepla v stavebnom konaní ako dotknutého orgánu, ktorého stanovisko je ako účastníka konania záväzné. Poslancovi sa tak nepodarilo už druhýkrát presadiť zmeny v tepelnej energetike. Podobnú novelu zákona o tepelnej energetike totiž predkladal do parlamentu aj koncom minulého roka.

Nechcú konkurenciu?

„Chcem odstrániť neprijateľný súčasný stav, podľa ktorého dodávateľ tepla môže svojím stanoviskom vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania. Po prijatí mojej navrhovanej právnej úpravy by už nemohla byť výlučne zo strany dodávateľa znemožnená výstavba vlastnej kotolne v bytovom dome,“ zdôvodnil svoju snahu poslanec Viskupič.

Obrátili sa na komisiu

Problémom výstavby domových kotolní na Slovensku sa už zaoberala aj Európska komisia. V tejto súvislosti sa totiž na komisiu obrátil europoslanec Richard Sulík. Ten sa zaujímal, či muselo Slovensko prijať do zákona o tepelnej energetike ustanovenie, ktoré hovorí o tom, že do výstavby domových kotolní má právo hovoriť aj veľký dodávateľ tepla, ktorý na danom území pôsobí. „Tvorcovia návrhu, ktorí toto ustanovenie vpašovali do zákona, argumentovali tým, že to požaduje Európska únia. Toto nie je pravda. Obrátil som sa listom na Európsku komisiu a dostal som odpoveď, že to takto nie je. Je to tak, že tie veľké centrálne zdroje tepla majú byť uprednostnené len vtedy, ak sú efektívnejšie, ak sú lacnejšie. Na Slovensku, kde sú tie veľké teplárne zastaralé, to nie je jednoducho pravda,“ povedal koncom minulého týždňa Sulík, ktorý zvažuje, či dané ustanovenie v zákone o tepelnej energetike nie je protiústavné.

Možno budú protesty

Na novelu zákona o tepelnej energetike majú rôzne názory aj organizácie zastupujúce vlastníkov bytov. Kým viceprezidentka Združenia bytového hospodárstva na Slovensku Anna Krajčiová tvrdí, že novela zákona prináša stabilizáciu cien tepla, Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku organizuje proti novele petíciu. Doteraz sa im podarilo zozbierať necelých 11 tisíc podpisov. Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov sa chce teraz obrátiť na prezidenta SR a nevylučuje ani verejné protesty.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky