Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovnaft
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
1. októbra 2015 13:19 Ropa a pohonné látkySpotrebiteľ od vEnergetikeSITA

Použitý kuchynský olej môžete odovzdať na pumpách Slovnaftu

Slovnaft zbiera použitý kuchynský olej na 88 čerpacích staniciach v 70 mestách a obciach na Slovensku.

Uvedomelí Slováci budú mať ďalšiu možnosť, ako prispieť k zlepšeniu životného prostredia. Spoločnosť Slovnaft pre nich rozširuje možnosť odovzdať použitý kuchynský olej na ich čerpacích staniciach. Kým doteraz mohli obyvatelia odovzdať olej na pätnástich čerpacích staniciach bratislavskej rafinérie, po novom to bude už na 88 čerpačkách v 70 mestách a obciach na Slovensku. „Cieľom projektu Aj kvapka oleja sa ráta je umožniť domácnostiam jednoducho a komfortne odovzdať použitý olej na viac ako tretine našich čerpacích staniciach,“ uviedol riaditeľ podnikovej a marketingovej komunikácie firmy Slovnaft Anton Molnár.

Vyrobia biopalivá

Odovzdaný použitý kuchynský olej následne bratislavská rafinéria odovzdá spoločnosti Meroco, ktorá z upraveného vyzbieraného oleja vyrába biopalivovú zložku. Tú následne Slovnaft pridáva do motorovej nafty. „Využívanie kuchynského oleja pri výrobe paliva je dobrým príkladom hľadania nových zdrojov pre výrobu pokročilých biopalív, pretože budúcnosť patrí biopalivám z odpadov,“ dodal riaditeľ spoločnosti Meroco Dušan Haruštiak. Z jedného litra odovzdaného použitého kuchynského oleja sa vyrobí až 0,9 litrov biopalivovej zložky.

Niečo za niečo

Domácnosti môžu odovzdať nielen použitý kuchynský olej po vyprážaní z fritéz, ale aj olej, ktorý slúži ako nálev potravín – rýb, zeleniny či syra. Použitý olej očistený od zvyškov jedla možno odovzdať na čerpačkách Slovnaftu v PET fľašiach. Slovnaft chce čo najviac domácnosti motivovať, aby použitý olej recyklovali. „Keďže recyklácia použitého kuchynského oleja ešte nie je na Slovensku masovo rozšírená, snažíme sa motivovať k zberu aj samotné domácnosti cez vernostný program na našich čerpacích staniciach. Za odovzdaný olej dostanú naši zákazníci extra bonusové body, ktoré môžu následne vymeniť za odmeny,“ konštatoval Molnár.

Pilot majú za sebou

Slovnaft začal s pilotným projektom Aj kvapka oleja sa ráta ešte v roku 2011. Doteraz spoločnosť vyzbierala viac ako 6 ton použitého kuchynského oleja.

Zoznam čerpacích staníc, kde môžete odovzdať svoj použitý kuchynský olej nájdete TU

Skupina SLOVNAFT je integrovanou rafinérsko-petrochemickou skupinou. Kľúčovou spoločnosťou skupiny je SLOVNAFT, a.s., ktorá sa zaoberá najmä spracovaním ropy v jednej z najkomplexnejších európskych rafinérií a veľkoobchodným a maloobchodným predajom pohonných hmôt. Slovnaft prevádzkuje najväčšiu sieť čerpacích staníc v SR. Spoločnosť patrí na Slovensku k lídrom v oblasti CSR a firemnej filantropie, významne podporuje šport, kultúru, vzdelávanie, mládež a revitalizáciu životného prostredia. Magazín Forbes zaradil značku Slovnaft medzi najhodnotnejšie slovenské značky. Skupina SLOVNAFT je členom medzinárodnej Skupiny MOL.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies