Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico Enel Francesco Starace
Predseda vlády SR Robert Fico (tretí vľavo) a generálny riaditeľ spoločnosti ENEL Francesco Starace (druhý vpravo) počas stretnutia na Úrade vlády SR. Bratislava, 29. apríl 2015. SITA
29. apríla 2015 12:59 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Potvrdené! Fico chce vrátiť elektrárne do rúk štátu.

Podľa predsedu vlády Roberta Fica štát bude mať záujem minimálne o 17-percentný podiel z celkového 66-percentného podielu Slovenských elektrární predávaného talianskou spoločnosťou Enel. Štát bude chcieť zároveň s akciami získať aj manažérsku kontrolu nad podnikom.

Slovensko aktívne vstúpi do predaja Slovenských elektrární (SE). Po stretnutí so šéfom talianskej spoločnosti Enel Francescom Staracem to potvrdil predseda slovenskej vlády Robert Fico. „Oznámil som pánovi Staracemu, že vláda SR vstúpi do procesu rozhovorov so spoločnosťou Enel s cieľom posilniť pozície Slovenskej republiky v Slovenských elektrárňach. Chceme vrátiť štát v Slovenských elektrárňach do postavenia, ktoré mu patrí,“ povedal Fico.

Chceme manažérsku kontrolu

Podľa predsedu vlády štát bude mať záujem minimálne o 17-percentný podiel z celkového 66-percentného podielu predávaného talianskou spoločnosťou Enel. Samozrejmosťou je podľa neho aj získanie manažérskej kontroly. Štát má v súčasnosti v elektrárňach 34-percentný podiel, po kúpe spomínaného 17-percentného podielu by sa štát stal majoritným akcionárom. „Nepôjdeme do žiadneho dobrodružstva. Pôjdeme len do takých rozhodnutí, ktoré na jednej strane posilnia postavenie Slovenska v elektrárňach tak, aby Slovenská republika mala aj kontrolu nad týmto podnikom. Všetko je otázka ceny,“ povedal Fico s tým, že vláda bude pozorne sledovať, s akými ponukami prídu iní záujemcovia. Od nich očakáva Enel podanie ponúk do 9. mája.

Nie sú proti, ale…

Šéf Enelu Francesco Starace nevidí v plánoch slovenskej vlády problém. „Je to jedno z riešení, nie je však jediné. Áno máme právo predať tento podiel. Bolo to uznané na stretnutí s premiérom. Je dobrá myšlienka, že sa do toho zapojí vláda. Je potom na vláde, ako sa rozhodne. V prvom rade chceme dokončiť proces obdržania formálnych ponúk a potom zhodnotíme s druhým akcionárom Slovenských elektrární, aké riešenie by bolo najlepšie,“ povedal po rokovaní s premiérom Starace. Podľa neho sa môže stať, že Enel predá len časť ponúkaných akcií Slovenských elektrární a zvyšok si ponechá. „Bude záležať, aké ponuky dostaneme. Počas tohto roka sa pokúsime predať prvú tranžu Slovenských elektrární,“ dodal Starace.

A zase tie Mochovce

Premiér naďalej tvrdí, že jeho vláda nebude s Enelom v predaji ich 66-percentného podielu spolupracovať. Aspoň do doby, kým sa Taliani nezaviažu, že zabezpečia dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. „Potrebujeme pár týždňov, možno mesiacov na rokovania. Potrebujeme mať stopercentnú istotu, že talianska spoločnosť Enel pri akýchkoľvek pokusoch predať svoj podiel v elektrárňach si ponechá plnú zodpovednosť za dostavbu Mochoviec,“ zdôraznil Fico.

Mochovce znižujú cenu

Enel si je vedomý, že dostavba Mochoviec je dôležitá. Tento projekt má totiž podľa Staraceho aj významný vplyv na cenu predávaného podielu. „Najväčším faktorom, ktorý ovplyvňuje predaj elektrární, je dostavba Mochoviec. Myslím si, že skutočnosť, že my stále opakujeme záujem dostavať Mochovce, najviac prispieva k tvorbe tej hodnoty Slovenských elektrární v súčasnosti. Treba však pochopiť to, že nie je to Enel, ktorý dostavuje Mochovce, ale sú to Slovenské elektrárne,“ konštatoval Starace.

Spoločnosť Slovenské elektrárne je najväčším výrobcom elektriny na Slovensku. V apríli 2006 sa jej hlavným akcionárom stala spoločnosť Enel so 66-percentným podielom. Zvyšných 34 % akcií vlastní Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky. Na kúpu slovenského výrobcu elektriny vynaložil Enel pred deviatimi rokmi necelých 840 miliónov eur. Spoločnosť Slovenské elektrárne disponuje vyše päť tisíc megawattmi inštalovaného výkonu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame