Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto Victor Habbick/FreeDigitalPhotos.net
3. júna 2014 11:55 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skSITA

Poslanci zakázali ťažbu uránu. Na ťahu je teraz prezident.

Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská rádioaktívnych látok nachádzajú.

Novelu geologického zákona, ktorá zakazuje ťažbu rádioaktívnych látok na území Slovenska, v utorok schválil parlament. Výnimky zo zákazu majú byť možné len vtedy, ak ťažbu v referende schvália obyvatelia miest alebo obcí, v katastri ktorých sa ložiská rádioaktívnych látok nachádzajú. Ťažiarske firmy teda budú musieť po ukončení geologického prieskumu požiadať dotknuté mestá a obce o vypísanie miestneho referenda o ťažbe. Iba v prípade pozitívneho výsledku môžu žiadať od banského úradu povolenie ťažiť, uvádza návrh ministerstva životného prostredia SR. Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh Richarda Rašiho (Smer-SD), podľa ktorého o ťažbe uránu na území Košíc a Bratislavy rozhodnú obyvatelia v celomestskom referende, nebude teda stačiť referendum mestskej časti, ktorej sa má týkať prípadná ťažba.

Ministerstvo v návrhu argumentuje práve posilnením priamej demokracie pri spravovaní samosprávnych záležitostí obyvateľmi miest a obcí. Zároveň má vyriešiť spory o ťažbu uránu, ktoré podľa ministra životného prostredia Petra Žigu traumatizujú slovenskú spoločnosť.

Po podpísaní prezidentom by novela mala nadobudnúť účinnosť 15. júna.

Štát ťažbu uránu na Slovensku nezakázal, len stanovil jej podmienky. Uvádza sa to vo vyhlásení, ktoré agentúra SITA poskytol Ladislav Rovinský zo základnej organizácie Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny v Košiciach. Občania Slovenska a obzvlášť Košíc podľa neho dlhodobo vyžadujú bezpodmienečný zákaz ťažby.

„Ťažbu môžu v referende odobriť obyvatelia obcí, ale nie celej lokality vystavenej nepriaznivým účinkom ťažby a spracovania rádioaktívnych nerastov,“ píše sa vo vyhlásení. „Referendom sa štát vyvliekol z povinnosti zachovávať ústavné práva občanov na zdravie a zdravé životné prostredie, o ktoré sa predkladateľ novely v dôvodovej správe opiera“. Zákaz ťažby rádioaktívnych nerastov musí byť podľa aktivistov záväzne vyjadrený aj v územných plánoch. Aktuálne je to podľa nich naliehavé pri územnom pláne v lokalite Jahodná pri Košiciach, ktorého schvaľovanie je zablokované Ministerstvom hospodárstva SR. Navyše je podľa nich možné chápať novelu geologického zákona aj ako nepriamu novelizáciu banského zákona a preto môže byť predmetom podania na Ústavný súd SR.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame