Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Teplo radiátor
Ilustračné foto. nazeleno.cz
20. marca 2014 11:53 Energetika všeobecneSpotrebiteľ od vEnergetike.skSITA

Poslanci rozhodli. Tepelné merače budú povinné.

Poslanci Národnej rady SR definitívne schválili novelu zákona o tepelnej energetike. Vďaka nej by sa mala zvýšiť energetická efektívnosť a pre spotrebiteľov sa majú znížiť celkové náklady na teplo.

Spotrebitelia si budú musieť do konca roka 2016 nainštalovať určené meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla aj v budovách s centrálnym zdrojom tepla, a to na vlastné náklady. Vyplýva to z novely zákona o tepelnej energetike, ktorú vo štvrtok schválili poslanci Národnej rady SR. Podľa Ministerstva hospodárstva SR (MH), ktoré návrh vypracovalo, sa tým má zvýšiť energetická efektívnosť a pre spotrebiteľov sa majú znížiť celkové náklady na teplo.

Schválili výnimku

Tejto povinnosti sa vyhnú iba budovy s podlahovou plochou menšou ako 500 metrov štvorcových. V praxi teda nebude nevyhnutné byty v bytových domoch s počtom bytov zhruba do desať vybaviť určenými meradlami alebo pomerovými rozdeľovačmi tepla. Podľa ministerstva by totiž išlo o neprimerane vysoké náklady v pomere k očakávaným úsporám tepla po nainštalovaní spomínaných meradiel.

Uprednostnené obnoviteľné zdroje

Nové pravidlá v teplárenstve, o ktorých hovorí novela, už myslia aj na obnoviteľné zdroje energií. Po novom bude držiteľ povolenia na rozvod tepla povinný odoberať aj teplo od iného držiteľa povolenia, ktorý v jeho okolí teplo vyrába z obnoviteľných zdrojov alebo vysoko účinnou kombinovanou výrobou elektriny a tepla. „Avšak len vtedy, ak sa takýmto odberom nezhorší energetická efektívnosť existujúceho zariadenia a ak sú splnené stanovené technické podmienky odberu,“ spresňuje v novele ministerstvo hospodárstva.

Aj novopostavené budovy s projektovanou spotrebou tepla vyššou ako 30 megawattov musia byť zásobované primárne od dodávateľa, ktorý vyrába v okolí teplo vďaka obnoviteľným zdrojom, respektíve vysoko účinnou kombinovanou výrobou. Splnené však budú musieť byť všetky technické podmienky.

Novela zákona zavádza do praxe ustanovenie o individuálnej cene tepla v prípade dodávky takzvaného špičkového tepla. Ak si spotrebiteľ vyrába časť tepla samostatne, zariadeniami na využívanie obnoviteľných zdrojov, pri „špičkovom odbere“ sa mu umožní časť tepla odobrať zo systémov centralizovaného zásobovania teplom. Odberatelia tak nebudú musieť svoje zariadenia na výrobu tepla zbytočne neprimerane predimenzovávať, napríklad v období veľkých mrazov.

Nové povinnosti pre obce a mestá

Nové povinnosti vzniknú aj pre samosprávy. Mestá a obce budú musieť vo svojich zastupiteľstvách pravidelne raz za päť rokov prerokovať aktualizovanú koncepciu rozvoja obce v oblasti tepelnej energetiky. Aktualizované údaje potom budú musieť premietnuť do svojho územného plánu. „Pre aktualizáciu takýchto koncepcií sa v rámci európskych štrukturálnych a investičných fondov programového obdobia 2014 až 2020 pripravuje finančný mechanizmus,“ uviedol rezort hospodárstva. Novela zákona o tepelnej energetike by mala nadobudnúť účinnosť od mája tohto roka.

Teplári novelu vítajú

Novela zákona o tepelnej energetike vytvára predpoklad pre stabilizovanie cien, ale aj zvýšenie nárokov na ekológiu výroby tepla. Myslí si Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT). „Veríme, že novela vyrieši problémy na dlhšie obdobie, keďže vznikla ako kompromis, ktorý akceptoval nielen parlament, ale aj tripartita a odborná verejnosť,“ uviedol predseda SZVT Miroslav Obšivaný. „Povinnosť samosprávy dôkladnejšie posudzovať výstavbu niektorých typov energetických zariadení, pozitívne ovplyvní životné prostredie v mestách, ale aj stabilitu cien tepla a teplej vody. Tak ako v prípade ekológie, tak aj v prípade cien, ide z pohľadu spotrebiteľa o pozitívnu správu, “ konštatoval Obšivaný.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame