Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Mochovce
Pohľad na areál Atómovej elektrárne Mochovce SITA
14. októbra 2014 15:07 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Poslanci parlamentu sa o dostavbe Mochoviec veľa nedozvedeli

Poslanci mali na hospodárskom parlamentom výbore rokovať o nových skutočnostiach v projekte dostavby tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Bod z programu rokovania nakoniec stiahli.

Poslanci parlamentu, ktorí sú členmi hospodárskeho výboru, sa mali na utorňajšom rokovaní pred začiatkom ďalšej schôdze Národnej rady SR (NR SR), dozvedieť najnovšie detaily o dostavbe tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Poslanci sa mali oboznámiť s najnovšou analýzou dostavby mochoveckých blokov, ktorá hovorí o nových termínoch dostavby, či o potrebe navýšenia finančných prostriedkov pre tento projekt. Nakoniec sa však poslanci nič nové nedozvedeli. Tento bod totiž poslanci z rokovania hospodárskeho výboru stiahli. Podľa niektorých poslancov bola predložená správa neúplná a je ju potrebné dopracovať.

Dostavba bude meškať

Slovenské elektrárne už priznali, že tretí jadrový blok v Mochovciach nebude dostavaný skôr ako v poslednom kvartáli roka 2016 a štvrtý blok následne v roku 2017. Tretí blok je podľa Slovenských elektrární, ktoré jadrové bloky dostavujú, v súčasnosti dostavaný na takmer 80 % a štvrtý na 60 %. Dostavba tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa mala podľa pôvodných plánov ukončiť v roku 2012, respektíve 2013. Neskôr Slovenské elektrárne, ktoré jadrový bloky dostavujú, aktualizovali termíny dostavby na roky 2014 a 2015. Najviac zdržala dostavbu mochoveckých blokov podľa vyjadrení kompetentných implementácia nových bezpečnostných vylepšení. Elektrárne urobili celkovo 170 projektových zmien.

Navýšenie zatiaľ taja

Najvyšší predstavitelia slovenského dominantného výrobcu elektriny zatiaľ nechceli konkretizovať, o koľko sa dostavba mochoveckých blokov predraží. „Doteraz nový rozpočet nebol schválený. Stále to analyzujeme s akcionármi. Nie sme pripravení zverejniť tieto informácie skôr, ako to urobia spoločne naši dvaja akcionári,“ povedal pred týždňom na stretnutí s novinármi generálny riaditeľ Slovenských elektrární Luca D’Agnese. Dostavba jadrových blokov si mala podľa pôvodných plánov vyžiadať 2,8 miliardy eur, neskôr to bolo o jednu miliardu viac. Suma 3,8 miliardy eur je nateraz známa a akcionármi

Najviac zarobia Slováci

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Na dostavbe pracovalo počas špičky 5 200 ľudí zo 150 dodávateľských spoločností. Slovenské firmy sa na dostavbe podieľali 54 %. Nasledovali české spoločnosti s podielom 21 % a talianske s 10-percentným podielom. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať výkon približne tisíc megawattov.

Majoritným vlastníkom Enel

Vlastníkmi akcií Slovenských elektrární sú Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré kontroluje 34-percentný podiel a talianska spoločnosť Enel SpA, ktorá má 66 % akcií. Taliansky investor vstúpil do Slovenských elektrární v apríli 2006. Slovenské elektrárne sú najväčším výrobcom elektriny na Slovensku a druhým najväčším výrobcom elektriny v strednej a východnej Európe. Prevádzkujú 5 737 megawattov inštalovaného výkonu. Sú prevádzkovateľom dvoch jadrových elektrární, dvoch tepelných elektrární a 34 vodných elektrární.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame