Poslanci odvolávajú Fica. Vyčítajú mu aj jeho lásku k jadru.

9. novembra 2014 13:15

Podľa nezaradeného poslanca Mikuláša Hubu je ďalší rozvoj atómovej energie na Slovensku zbytočný a navyše predstavuje pre krajinu výrazné nebezpečenstvo.

Robert Fico Peter Kažimír Igor Matovič
Predseda vlády SR Robert Fico a minister financií SR Peter Kažimír počas rokovania 42. schôdze Národnej rady SR o vyslovení nedôvery predsedovi vlády SR. SITA

Premiér Robert Fico a jeho vláda sú podľa opozičných poslancov posadnutí jadrovou energiou. Ako na mimoriadnej schôdzi o odvolaní Fica z postu predsedu vlády vyhlásil nezaradený poslanec Mikuláš Huba, z premiérovej strany ide priamo o obsesiu. „Tretí a štvrtý blok Mochoviec už nie sú najaktuálnejšie projekty, vláda chce dokonca úplne nové bloky v Jaslovských Bohuniciach,“ povedal Huba. Podľa neho je však ďalší rozvoj atómovej energie na Slovensku zbytočný a navyše predstavuje pre krajinu výrazné nebezpečenstvo.

Zamilovaný do jadra

„Premiér je zamilovaný do jadra,“ povedal poslanec Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Podľa Kaníka Fico už ako poslanec za SDĽ propagoval na rôznych podujatiach rozvoj jadrových elektrární a robí to doteraz. Spotreba elektriny je pritom podľa neho na Slovensku ustálená, preto nové bloky nie sú potrebné. Novú energetickú koncepciu, podľa ktorej chce vláda vybudovať nové bloky v Jaslovských Bohuniciach, kritizoval aj Jozef Mikuš (SDKÚ-DS). Projekt rovnako považuje za nepotrebný a finančne nerentabilný. „Dúfam, že táto elektráreň neuzrie svetlo sveta,“ povedal.

Nekonečné rokovanie

Parlament rokuje o odvolaní Roberta Fica z funkcie predsedu vlády od soboty od 18:30. Pod návrh za odvolanie sa podpísali poslanci za SDKÚ-DS, SaS, OĽaNO a časť nezaradených. Podľa nich Robert Fico a strana Smer-SD dlhodobo vytvára organizovaný systém, ktorý vedie k podpore klientelizmu a zneužívaniu verejných zdrojov a verejnej moci. Fico v tomto volebnom období čelí odvolávaniu už po tretíkrát. V minulosti opozícia odvolávala Fica pre kauzu kúpy 49-percentného podielu SPP a tiež pre predaj emisií.Čo si o tom myslíte?