Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
NR SR
Plénum Národnej rady SR SITA
18. marca 2015 12:02 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Poslanci KDH so zmenami v podpore zelenej elektriny neuspeli

Trojica poslancov za KDH, Alojz Přidal, Július Brocka a Jozef Mikuš, navrhovali zmierniť paragrafy, ktoré kvôli nesplneniu administratívnych povinností stoja tento rok štátu podporu stovky výrobcov zelenej elektriny. Ich návrh neprešiel ani do druhého čítania.

Opozícii návrhy na zmeny v podpore zelenej elektriny neprešli. Poslanci ich novelu zákona o podpore obnoviteľných zdrojov totiž v stredajšom hlasovaní neposunuli ani do druhého čítania. Návrh predkladali poslanci z klubu kresťanských demokratov Alojz Přidal, Július Brocka a Jozef Mikuš a chceli v ňom riešiť aktuálnu situáciu v podpore zelenej elektriny.

Viac ako tisícka bez podpory

V tomto roku totiž prišlo o štátnu podporu viacero výrobcov zelenej elektriny. V minulom roku necelých 1 200 výrobcov nedodržalo nové uznesenie v zákone o podpore obnoviteľných zdrojov, ktoré hovorí o strate podpory na zelenú elektrinu v prípade nezaslania požadovaných údajov v stanovenom termíne. Podľa poslancov ide o príliš vysokú cenu za nedodržanie administratívnych povinností.

Miernejší návrh

Přidal, Brocka a Mikuš navrhovali, aby sa zo zákona uznesenie o strate podpory úplne vyškrtlo a nahradilo sa to ustanovením, podľa ktorého by neplnenie administratívnych povinností riešila Slovenská obchodná inšpekcia ako správny delikt. Namiesto úplnej straty podpory na jeden rok tak navrhovali poslanci pre výrobcov zelenej elektriny, ktorí nedodržia svoje zákonné povinnosti, aby dostali pokutu vo výške od 500 do 100 tisíc eur.

Všetci proti neboli

Poslanci chceli, aby ich novela zákona platila už od začiatku júna tohto roka. Nie všetci traja poslanci boli proti novele zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energií, ktorá prvýkrát v minulom roku zaviedla do praxe pokutu vo forme odobratia podpory na celý jeden rok. Koncom roka 2013 zahlasovali proti tejto novele len poslanci Přidal a Brocka. Poslanec Mikuš, ktorý vtedy pôsobil ešte v dnes už neexistujúcom poslaneckom klube SDKÚ-DS, sa hlasovania zdržal.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame