Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Posilniť pozíciu štátu v elektrárňach už chce aj Fico

Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA

Predseda vlády zároveň zopakoval, že vláda v predaji 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach Enelu v žiadnom prípade pomáhať nebude. Taliansky investor podľa Fica môže počítať s obštrukciami zo strany štátu, kým nedostavia Mochovce.

Vláda bude mať záujem o posilnenie pozície v Slovenských elektrárňach (SE). Potvrdil to na pondelňajšom fóre HN Clubu premiér Robert Fico. Ak podľa neho príde príležitosť získať v spoločnosti väčšinu, a to nielen čo sa týka podielu, ale aj reálneho riadenia podniku, a podarí sa dohodnúť rozumné podmienky, bude mať štát obrovský záujem.

Chcú sťažiť predaj

Ostatným potenciálnym záujemcom o elektrárne nepriamo odkázal, že pri ich prípadnom vstupe do Slovenských elektrární so žiadnou podporou štátu počítať nemôžu. „Vláda bude obštruovať predaj 66 % akcií Slovenských elektrární, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Enel musí dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ vyhlásil Fico.

Peniaze z telekomu?

Zároveň naznačil, že na posilnenie pozície v elektrárňach sa môžu použiť zdroje, ktoré štát očakáva z predaja akcií Slovak Telekomu, ktorý sa už naštartoval. Výnos z predaja by podľa ponukových cien akcií mal predstavovať 750 mil. eur až 1 mld. eur. Fico však tiež naznačil, že v prípade, že sa nedosiahne uspokojivý výnos pri predaji akcií na burze, môže štát ponuku v určitom okamihu odmietnuť. „Pripúšťam použitie časti na zníženie verejného dlhu. Zároveň pripúšťam, že vláda má obrovský záujem na aktívny vstup do portfólia Slovenských elektrární,“ tvrdí premiér s tým, že podľa súčasných pravidiel na iný účel, ako na zníženie dlhu alebo nákupu iných aktív peniaze z predaja štátnych akcií použiť nemožno.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 27. apríla 2015 11:11

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...