Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Robert Fico
Premiér Robert Fico SITA
27. apríla 2015 11:11 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Posilniť pozíciu štátu v elektrárňach už chce aj Fico

Predseda vlády zároveň zopakoval, že vláda v predaji 66-percentného podielu v Slovenských elektrárňach Enelu v žiadnom prípade pomáhať nebude. Taliansky investor podľa Fica môže počítať s obštrukciami zo strany štátu, kým nedostavia Mochovce.

Vláda bude mať záujem o posilnenie pozície v Slovenských elektrárňach (SE). Potvrdil to na pondelňajšom fóre HN Clubu premiér Robert Fico. Ak podľa neho príde príležitosť získať v spoločnosti väčšinu, a to nielen čo sa týka podielu, ale aj reálneho riadenia podniku, a podarí sa dohodnúť rozumné podmienky, bude mať štát obrovský záujem.

Chcú sťažiť predaj

Ostatným potenciálnym záujemcom o elektrárne nepriamo odkázal, že pri ich prípadnom vstupe do Slovenských elektrární so žiadnou podporou štátu počítať nemôžu. „Vláda bude obštruovať predaj 66 % akcií Slovenských elektrární, pretože mám pocit, že náš taliansky priateľ chce ujsť od zodpovednosti. Enel musí dostavať tretí a štvrtý blok jadrovej elektrárne Mochovce,“ vyhlásil Fico.

Peniaze z telekomu?

Zároveň naznačil, že na posilnenie pozície v elektrárňach sa môžu použiť zdroje, ktoré štát očakáva z predaja akcií Slovak Telekomu, ktorý sa už naštartoval. Výnos z predaja by podľa ponukových cien akcií mal predstavovať 750 mil. eur až 1 mld. eur. Fico však tiež naznačil, že v prípade, že sa nedosiahne uspokojivý výnos pri predaji akcií na burze, môže štát ponuku v určitom okamihu odmietnuť. „Pripúšťam použitie časti na zníženie verejného dlhu. Zároveň pripúšťam, že vláda má obrovský záujem na aktívny vstup do portfólia Slovenských elektrární,“ tvrdí premiér s tým, že podľa súčasných pravidiel na iný účel, ako na zníženie dlhu alebo nákupu iných aktív peniaze z predaja štátnych akcií použiť nemožno.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies