PORADŇA: Zelené strechy nielen vkusné, ale aj funkčné

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Strecha zelená
Foto: Ilustračn/commons.wikimedia.org

Aj vy ste ich už videli? Zelené oázy pokoja na streche hneď na prvý pohľad dokážu upútať svojím vzhľadom. No nemajú len estetickú funkciu.

Pokiaľ je zelene málo, hľadáme možnosť, ako si ju doplniť. Mnohí z nás ju automaticky pridávajú do svojho života prostredníctvom izbových rastlín, iní volia náročnejšiu cestu. A tak sa zeleň čoraz častejšie začína objavovať aj na strechách rodinných domov. Napokon, sú to najväčšie ucelené plochy, ktoré v zastavaných obydliach nájdeme. Zelené vegetačné strechy pritom môžu mať mnohé podoby, s rôznou hmotnosťou, substrátom, či druhom zelene. V najjednoduchšom prípade sú z nich zatrávnené plochy. Náročnejší vlastníci ich však môžu využívať aj ako terasy či strešné záhrady. A aj keď si vyžiadajú vyššie prvotné investície, prinesú viacero benefitov. Dokážu ochrániť interiér pred extrémnymi zmenami teploty, pred chladom, či prehrievaním počas letných mesiacov. Znižujú náklady na vykurovanie a chladenie, tiež množstvo odvádzanej zrážkovej vody do kanalizácie. K ich prínosom patrí i protipožiarna ochrana budov. Produkujú aj väčšie množstvo potrebného kyslíka.

Zelené strechy sú však náročnejšie na výstavbu. Už pri projekte preto myslite na spádovú vrstvu, parozábranu, tepelnú izoláciu, hydroizoláciu, ochrannú , drenážnu a filtračnú vrstvu, či samotné vegetačné súvrstvie.

Pre zaneprázdnených

Pokiaľ chcete na streche nenáročnú zeleň, ktorá sa vyvíja a regeneruje sama, možno ju vysadiť s pomerne nízkymi nákladmi a jej údržba je nenáročná, zvoľte si extenzívnu strešnú zeleň, ktorá pozostáva z tráv a bylín. Možno ju použiť na plochej streche so sklonom od 2 % i na šikmej streche so sklonom až do 30°. Pri tomto type vegetačnej strechy sa zaťaženie pohybuje od 90 do 200 kg/m2, substrát musíte mať vo výške cca 6 až 15 cm. Takáto strecha však nie je určená na pohyb osôb.

Odpočívať na terase? Nech sa páči

Pokiaľ hľadáte miesto pre oddych, ktorý zároveň výrazne rozšíri obytný priestor vášho domu, najvhodnejšou alternatívou je intenzívna strešná zeleň. V tomto prípade môže byť vaša strecha veľmi pestrá, s trávnatými plochami, kríkmi, dokonca aj stromami, spád strechy pritom smie byť nízky (i 1 %). Nakoľko korene spomínanej zelene potrebujú 30 až 100 cm pôdy, napokon, môžu dorastať až do výšky niekoľkých metrov, počítajte so substrátom vyšším než 30 cm. Pri vegetačných strechách by strešnú skladbu mala realizovať špecializovaná firma, rovnako ako štruktúru vegetačného súvrstvia strechy, či údržbu. Plošná hmotnosť celého vegetačného súvrstvia sa napokon pohybuje od 200 do 500 kg/m2, môže byť aj vyššia, preto pozor na únosnosť strešnej konštrukcie.

Zelená skladačka

Našli sme aj jednoduchší spôsob, ako si zelenú strechu vybudovať. Existuje totiž komplexný systém, ktorý zahŕňa všetky vrstvy, od hydroizolácie, cez koreňovú membránu, odvodňovací systém, substrát, až po vegetačnú vrstvu. V tomto prípade sa dá založiť extenzívna zelená strecha bez zvýšených nárokov na údržbu a statiku. V porovnaní s tradičným systémom znižuje realizačné náklady o 30 %. Hmotnosť suchého systému je 15 až 20 kg/m2, po úplnom nasiaknutí dosahuje 32 až 80 kg/m2, čo je menej ako polovičná záťaž oproti klasickým extenzívnym vegetačným strechám. Vďaka nízkej hmotnosti tohto systému nie je nutné statické posúdenie existujúcej alebo naprojektovanej konštrukcie. Vegetačný kryt tvoria rozličné druhy rozchodníka, mimoriadne odolnej a mrazuvzdornej trvalky s dužinatými listami, ktorá pôsobí aj v skalkách či záhradách veľmi okrasne. „Tento systém obsahuje substrát z minerálnej vlny, ktorý je špeciálnym materiálom pre správne zakorenenie rastlín a zároveň aj výbornou tepelnou izoláciou strechy. Má schopnosť zadržať až 60 litrov zrážkovej vody na m2, čím odbremení kanalizáciu a zároveň si nevyžaduje zalievanie. Jeho aplikácia, aj následná údržba je veľmi jednoduchá,“ vysvetľuje Karol Tužinský, aplikačný manažér Knauf Insulation.

Ekonomické aj ekologické výhody

Zelené strechy sú náročnejšie na realizáciu i údržbu, vedia však potešiť nielen majiteľa, ale i okoloidúcich. Poskytujú ekonomické a  ekologické výhody. Otázne však zostáva, či o svojich benefitoch presvedčia aj viacerých developerov či majiteľov rodinných domov na Slovensku, ktorí by ich mohli zakomponovať do svojich projektov. Aby zase bola zeleň v meste či v satelitoch súčasťou nášho života.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií