Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka žiarivka osvetlenie svetlo
Ilustračné foto. pixabay.com
22. apríla 2017 12:04 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk/Krotitelia energií

PORADŇA: Úspornú žiarivku radšej na WC nedávajte

Výmenou žiarovky za úspornejšie osvetlenie môžete ušetriť. Typ zdroja svetla je však potrebné vyberať aj podľa  toho, aký priestor v domácnosti má osvetľovať.

Chcete mať natoľko úspornú domácnosť, ako sa len dá? Šetríte vodou, elektrinou, vykurujete prostredníctvom tepelného čerpadla, či využívate slnečné kolektory? Máme pre vás ďalší tip. Šetriť sa dá aj pri osvetlení. Napríklad, ak v izbe svietite priemerne 3 hodiny denne, už len výmenou tradičnej 100 W žiarovky za úspornú žiarivku s príkonom 23 W ročne ušetríte až 12,35 eur, pri LED žiarovke dokonca raz toľko.  Typ zdroja svetla však vyberajte podľa toho, aký priestor má osvetliť.

Iná miestnosť, iné svetlo 

V miestnostiach, v ktorých sa svieti dlhšiu dobu, napríklad v obývačke, v pracovni či v detských izbách, zvoľte úspornú žiarivku, vybrať si môžete z niekoľkých typov. V menšej miere sa však používajú v spálni, pretože ich vyžarované svetlo má z hľadiska farebného spektra „chladnejší“ charakter. Žiarivky sú až o 80 % ekonomickejšie ako klasické žiarovky, majú spínacie cykly, tie dnešné, značkové, vydržia 10 000 spínacích cyklov. Používajte ich predovšetkým v izbách, kde nebude prekážať ich pomalší nábeh. Práve pre pozvoľný nábeh, ako aj krátke svietenie a časté vypínanie svetla neodporúčame dávať úspornú žiarivku do kúpeľní a WC, oveľa vhodnejšie sú v tomto prípade LED žiarovky. Tie poskytujú od prvej sekundy plnohodnotné a stále svetlo.

Bodové LED žiarovky do kúpeľne aj nad pracovnú dosku 

V kuchyni, na osvetlenie pracovnej dosky a stola alebo v kúpeľni je vhodné osvetlenie bodovými LED žiarovkami pre ich žiarivo biele svetlo a vysokú intenzitu. LED žiarovky sa využívajú najmä na dekoratívne a zvýrazňujúce účely. Najčastejšie sa vyrábajú ako nízkonapäťové (12V), ale aj 220V a vydržia až 30 000 hodín. To je trojnásobok životnosti bežnej žiarivky a 30-násobok klasickej žiarovky.
Porovnanie žiarovky, žiarivky a LED žiarovky s porovnateľným svetelným výkonom cca 40W

Žiarovka Žiarivka LED žiarovka
Spotreba elekt. energie 40W 11W 4.5W
Vstupná cena 1ks 0.5 € 5 € 21.8 €
Životnosť 1000 hodín 8000 hodín 30000 hodín
Ekológia Vysoká spotreba Ortuť, ťažké kovy OK
Počet ks za rovnaký čas 30 4 1
Spotreba elekt. energie za životnosť 1200 kWh 352 kWh 135 kWh
Spotreba v EUR 0.14/kWh 168 € 49.3 € 18.9 €
Cena nákupu žiaroviek 14.5 € 15 € 0 €
Celkový náklad počas životnosti 30 000 h 182.5 € 69.3 € 38,1 €
1 rok prevádzky klasickej žiarovky (40W) stojí 6.08 € 2,31 € 1,27 €

*životnosť 1000 hodín pri svietení cca 3 hod. denne. Do kalkulácie neboli započítané náklady na údržbu, výmenu a servis klasických žiaroviek.

Pamätajte, ani najdrahšia a najkrajšia lampa nesplní svoj účel, keď neosvetlí priestor v požadovanej miere. Jej funkčnosť však závisí nielen od druhu zdroja svetla, ale aj tvaru svietidla či z materiálu, z ktorého je vyrobená.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame