Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka
Ilustračné foto pixabay.com
23. februára 2018 10:58 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk/innogy

PORADŇA: Správne osvetlenie v izbách je dôležité

Každá miestnosť v byte si vyžaduje iné osvetlenie.

Dobrých rád na tému osvetlenie v izbách nikdy nie je dosť. Správne osvetlenie v tej ktorej miestnosti nášho príbytku nám prinesie v prvom rade nemalé úspory. Správne žiarovky nainštalované v správnych izbách nám dokonca prinášajú niečo navyše. Žiarovky, ktoré vyžarujú modré svetelné vlny produkujúce serotonín, nám pomáhajú v sústredení, bdelosti a pozornosti. Žiarovky, ktoré modré svetlo neprodukujú, umožňujú nášmu mozgu produkovať melatonín, ktorý navodzuje pocit pohodlia, relaxu a pripravuje telo na odpočinok. „Žiarovky s nízkou svetelnou teplotou produkujú teplé biele svetlo podobné ohňu, zatiaľ, čo žiarovky s neutrálnou svetelnou teplotou produkujú lúče podobné dennému svetlu,“ uviedla spoločnosť innogy Slovensko, ktorá je jedným z najväčších dodávateľov energií.

Osvetlenie do spálne

V spálni väčšina ľudí očakáva pokojnú atmosféru, ideálnu pre relax. „Absencia modrého svetla v miestnosti udrží denný režim v prirodzenej forme a zabráni tomu, aby si telo mýlilo svetlo zo žiarovky s denným svetlom. To mozgu umožní produkovať melatonín nevyhnutný pre pokojný spánok,“ dodala firma innogy. Zvyknete si dlho do noci čítať? Ak máte nočnú lampu pri posteli alebo si plánujete jednu kúpiť, jemné modré svetlo a neutrálna svetelná teplota sú pre čítanie ideálne, keďže studené svetlo zvyšuje kontrast textu na papieri.

Odporúčaný jas žiarovky: 1 500 – 4 000 Lm
Svetelná teplota: 2 700 – 3 000 K

LED osvetlenie pre domácu pracovňu

Ak si zariaďujete domácu pracovňu, musíte dbať na to, aby osvetlenie maximalizovalo vašu produktivitu. Použitie studených bielych žiaroviek, ktoré imitujú denné svetlo zvýši produkciu serotonínu, čo udrží vašu pozornosť, obozretnosť a dodá vám energiu. Vyberte si miesto, v ktorom sa svetlo nebude odrážať priamo do vášho monitora. „Zvážte aj LED lampu na stôl, ktorá ponúka funkciu úpravy farebnej teploty,“ dodáva innogy.

Odporúčaný jas žiarovky: 3 000 – 6 000 Lm
Svetelná teplota: 3 000 – 5 000 K

Osvetlenie do obývačky

Obývačka je priestorom, kde najčastejšie usadíte hostí, zabávate sa, či si len tak na chvíľku oddýchnete. Nezáleží na tom, či pozeráte film, bavíte sa s priateľmi, je dôležité, aby v miestnosti bolo viac zdrojov svetla, ktoré si prispôsobíte podľa situácie. Podobne ako v spálni, je dobré vyhnúť sa modrému silnému svetlu, ktoré nás nabije energiou. Bodové osvetlenie môže byť namierené na steny, aby vytvorilo príjemnú atmosféru alebo jednoducho eliminovalo nežiadúce odlesky od televíznej obrazovky. „Dobré umiestnenie bodového osvetlenia je tiež kľúčové pre osvetlenie nechcených tmavých miest v miestnosti,“ radí innogy.

Odporúčaný jas žiarovky: 1 500 – 3 000 Lm
Svetelná teplota: 2 200 – 3 300 K

Jedáleň

Pri jedení s rodinou, či priateľmi nechceme, aby na nás svietilo príliš ostré svetlo, no na druhej strane príliš slabé svetlo tiež nie je vhodné. Či už ide o raňajky, či večeru, stmievače nám zabezpečia ideálnu intenzitu osvetlenia pri jedení kedykoľvek. „Pre takúto miestnosť je najvhodnejšie neutrálne osvetlenie, navyše LED žiarovky do lustrov v súčasnosti ponúkajú perfektnú kvalitu svetla za každých okolností,“ myslí si innogy.

Odporúčaný jas žiarovky: 3 000 – 6 000 Lm
Svetelná teplota: 2 200 – 3 000 K

Kuchyňa

Kuchyňa je vo svojej podstate priestor s rovnakými požiadavkami ako pracovňa. Množstvo z nás začína svoj deň práve v kuchyni, takže žiarovky vyžarujúce studené modré lúče nad linkou zabezpečia pozornosť a udržia nás skoro ráno hore, až kým pripravíme raňajky. „Ak máme v kuchyni aj jedálenský stôl, vhodné bude zavesiť nad neho teplejšie svetlo so stmievačom, ktoré spolu so studeným nad kuchynským pultom vytvorí príjemnú neutrálnu atmosféru,“ uviedla firma innogy.

Odporúčaný jas žiarovky: 4 000 – 8 000 Lm
Svetelná teplota: 2 700 – 5 000 K

Kúpeľňa

Pred odchodom do práce, či do školy sa väčšina z nás upravuje pred zrkadlom v kúpeľni. Ideálne je, ak zdroj svetla nejde priamo zo stropu ale skôr spoza zrkadla. „Použitím jasných žiaroviek zaistíme to, aby sme nevynechali pri maľovaní, či holení ani jediné miesto. Keďže k ranným rituálom patrí často aj sprcha, vhodné je umiestniť zdroj svetla aj priamo nad ňu, aby naše oči boli v strehu a skôr si navykli na denný režim,“ konštatovala spoločnosť innogy.

Odporúčaný jas žiarovky: 4 000 – 8 000 Lm
Svetelná teplota: 3 000 – 5 000 K

Poz.: Bežne sa jas žiaroviek označuje hodnotou W (watt). Watt pritom označuje množstvo spotrebovanej energie, jas je vyjadrený v Lumenoch.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies