Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Lamp 1333760_1280.jpg
Ilustračné foto. pixabay.com
26. augusta 2016 14:53 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk/Krotitelia energií

PORADŇA: Správne osvetlenie prináša významnú úsporu

Ani najdrahšia a najkrajšia lampa nesplní svoj účel, keď neosvetlí priestor v požadovanej miere. Jej funkčnosť závisí od tvaru svietidla, materiálu, z ktorého je vyrobená a od druhu zdroja svetla.

Dnes si už môžeme vybrať z množstva žiaroviek, žiariviek a iných zdrojov. Ukážeme vám, ktoré zaistia úsporu spotrebovanej elektrickej energie a majú predĺženú životnosť.

Ako ušetriť?

Výmenou tradičnej 100 W žiarovky za kompaktnú žiarivku alebo LED žiarovku ušetrite ročne až od 12,35 EUR, pri LED žiarovke až raz toľko. ,,Úspora je vypočítaná za predpokladu, že svietite priemerne 3 hodiny denne, máte zvolenú sadzbu za elektrinu ŠTANDARD MAXI M a nová žiarivka má príkon 23 W, čo zodpovedá tradičnej 100 W žiarovke“, hovorí Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií.

Úsporné žiarivky majú spínacie cykly

LED žiarovky a úsporné žiarivky majú rôzne typy, populárny je najmä guľatý tvar veľkej kvapky. Pred niekoľkými rokmi dosahovali žiarivky vysokú životnosť iba vtedy, ak ste svietili dlho. Preto sa neodporúča dávať žiarivky do priestorov s častým cyklom vypínania a zapínania. Dnešné značkové úsporné žiarivky vydržia na 10 000 spínacích cyklov.

Ak chcete plnohodnotné svetlo, vyberte si LED žiarovky

Napriek vyššej cene dokážu oproti bežným žiarovkám usporiť až 75 až 85 % elektriny. Životnosť LED žiaroviek sa blíži k 30 000 hodinám a neovplyvňujú ich spínacie cykly. Ich svetlo je od prvej sekundy plnohodnotné a stále.

Porovnanie žiarovky, žiarivky a LED žiarovky s porovnateľným svetelným výkonom cca. 40W.
Typ žiarovky Žiarovka Žiarivka LED žiarovka
Spotreba elekt. energie 40W 11W 4.5W
Vstupná cena 1ks 0.5 € 5 € 21.8 €
Životnosť 1000 hodín 8000 hodín 30000 hodín
Ekológia Vysoká spotreba Ortuť, ťažké kovy OK
Počet ks za rovnaký čas 30 4 1
Spotreba elekt. energie za životnosť 1200 kWh 352 kWh 135 kWh
Spotreba v EUR 0.14/kWh 168 € 49.3 € 18.9 €
Cena nákupu žiaroviek 14.5 € 15 € 0 €
Celkový náklad počas životnosti 30 000 h. 182.5 € 69.3 € 38,1 €
1 rok prevádzky klasickej žiarovky (40W) stojí : 6.08 € 2,31 € 1,27 €
*životnosť 1000 hodín pri svietení cca 3 hod. denne. Do kalkulácie neboli zarátané náklady na údržbu, výmenu a service klasických žiaroviek.

Viete ako si vybrať osvetlenie miestnosti?

Úsporné žiarivky do detskej izby a pracovne

Úsporné žiarivky používajte v miestnostiach, kde sa nimi svieti dlhšiu dobu napr. obývacia izba, pracovňa či detská izba. Majú pomalší nábeh, ktorý si však málokedy všimneme. Menej odporúčaným je svietenie úspornými žiarivkami napr. v kúpeľni a na toalete, a to z dôvodu krátkeho svietenia a častého vypínania. Použitím LED žiaroviek sa tento problém dá odbúrať. V menšej miere sa používajú úsporné žiarivky v spálni, pretože ich vyžarované svetlo má z hľadiska farebného spektra „chladnejší“ charakter.

Porovnanie spotreby energie pri rovnakej intenzite svetla.

LED žiarovka – Úsporná žiarivka – Klasická žiarovka

17zarovky1.jpg

Bodové LED Žiarovky nad pracovnú dosku a do kúpeľne

V kuchyni, na osvetlenie pracovnej dosky a stola alebo v kúpeľni je vhodné osvetlenie bodovými LED žiarovkami pre svoje žiarivo biele svetlo a vysokú intenzitu. LED žiarovky sa používajú najmä na dekoratívne a zvýrazňujúce účely. Najčastejšie sa LED žiarovky vyrábajú ako nízkonapäťové (12V) ale aj (220V) a vydržia až 30 000 hodín. To je trojnásobok životnosti bežnej žiarivky a 30 násobok klasickej žiarovky.

Svetlejšia domácnosť = vyššia úspora

Na celkový pocit presvetlenia vplýva aj farba nábytku, závesov, stien a stropov. Čím tmavšie ste si zariadili domácnosť, tým intenzívnejšie svetlo je potrebné vyrobiť umelo. Vo väčších priestoroch používajte niekoľko svetelných zdrojov, ktoré sú od seba nezávislé. Ak niektorý z nich nevyužívate, vypnite ho.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame