Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodný filter poradňa innogy
Ilustračné foto innogy.sk
22. mája 2018 14:55 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk/innogy

PORADŇA: Slovensko trpí tvrdou vodou. Ako pred ňou ochrániť spotrebiče?

Podľa informácií spoločnosti innogy Slovensko, na tvrdú vodu trpí až 82 % okresov na Slovensku.

Voda, ktorá obsahuje väčšie množstvo rozpustených solí vápnika a horčíka, sa nazýva tvrdá voda. Podľa informácií spoločnosti innogy Slovensko, na tvrdú vodu trpí až 82 % okresov na Slovensku.

Trpia spotrebiče

Tvrdá voda slovenské domácnosti trápi najmä vytváraním nánosov vodného kameňa. Vidíme ho voľným okom na obkladačkách, sprchových kútoch, vodovodných batériách. Horšie je, že usadeniny vodného kameňa ohrozujú naše domáce spotrebiče, ktoré vodu ohrievajú. Nánosmi sa zmenšuje prietok vody a postupne môže dôjsť k úplnému upchatiu spotrebičov. „Tvrdou vodou trpia spotrebiče ako bojler, práčka, kanvica, umývačka riadu či kávovar. Trpia aj rozvody vody a kúrenia,“ dodala pre portál vEnergetike.sk špecialistka komunikácie innogy Slovensko Katarína Šulíková.

Znižuje sa životnosť a spotreba elektriny

Vodný kameň nám tak znižuje životnosť spotrebičov. Zvyšuje však aj spotrebu elektrickej energie, a to o 30 %. Čo nie je vhodné pre spotrebiče, má priaznivé účinky na ľudský organizmus. Vysoký obsah vápnika a horčíka robí totiž vodu bohatou na minerály. Zdravotné problémy môže skôr spôsobiť dlhodobé pitie mäkkej vody. „Tvrdú vodu sa preto neodporúča zbavovať minerálov prostredníctvom rôznych zmäkčovačov vody,“ upozornila Šulíková.

Vodné filtre

Spoločnosť innogy odporúča domácnostiam použiť na zmäkčenie vody pre svoje spotrebiče vodné filtre. Tie zabraňujú tvorbe vodného kameňa, čím pomáhajú predlžovať životnosť a účinnosť spotrebičov pri zachovaní kvality vody. „Vodné filtre sú vhodné pri stredne tvrdej a tvrdej vode,“ dodala Šulíková. Vodné filtre sa inštalujú pred prívodnú hadicu práčky, prípadne umývačky riadu. Pri použití týchto filtrov vodného kameňa pre spotrebiče sa už nemusia pridávať zmäkčovače vody. „Pri praní postačí menšia dávka pracieho prášku, respektíve menšia dávka regeneračnej soli v umývačke riadu,“ doplnila Šulíková.

Pre celý dom

Na trhu sú aj filtre vodného kameňa pre celý dom. Tie ošetrujú všetku vodu, ktorá vstupuje do domácnosti a chránia tak všetky spotrebiče. „Hlavnou výhodou vodných filtrov od našich innogy expertov je, že si zákazník nemusí pamätať termín výmeny filtra, nemusí ísť kupovať nový po pol roku. Sami sa mu včas pripomenú a prinesú náplň. innogy Experti aj v týchto dňoch vykonávajú po celom Slovensku merania tvrdosti vody, na základe ktorých budú vedieť domácnostiam odporučiť vhodné filtre a zvýšiť životnosť spotrebičov,“ konštatovala Šulíková.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame