Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetika všeobecne
Ilustračné foto
28. augusta 2017 12:46 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

PORADŇA: Od septembra budú povolené už len energeticky úsporné vysávače

Na základe nariadenia Európskej komisie sa od 1. septembra tohto roku budú do obchodov dopĺňať len vysávače s menovitým príkonom do 900 wattov. Nové vysávače by nemali byť len energeticky úspornejšie, ale mali by byť aj tichšie, mali by dlhšie vydržať a lepšie povysávať prach. Zmeny v legislatíve sa týkajú všetkých vysávačov priamo napájaných elektrickou energiou. Naopak, sprísnené kritériá sa nevzťahujú na batériovo napájané alebo ručné batériové vysávače.

Vo všeobecnosti sa zvýšia požiadavky na účinnosť vysávania, no pribudnú aj nové. „Doposiaľ žiadna legislatíva nestanovovala minimálnu životnosť časti výrobkov. Momentálne legislatíva vyžaduje testovanie minimálnej prevádzkovej životnosti motora najmenej 500 hodín a minimálnu trvanlivosť hadice 40 tisíc kmitov vykonaných pri zaťažení,“ uviedol generálny riaditeľ Združenia európskych výrobcov domácich spotrebičov CECED Slovakia Andrej Hrdlička

Podľa neho sa výrobcovia na zmeny pripravovali už niekoľko rokov, preto dnes disponujú technológiami, vďaka ktorým dokážu nové požiadavky splniť. „Slovenskí zákazníci hľadajú predovšetkým silné vysávače. Určite bude chvíľu trvať kým sa sami presvedčia, že rovnako kvalitne dokážu vysávať aj modely s nižším príkonom,“ konštatovala Jana Krajčovičová zo spoločnosti Miele Slovensko.

Ako čítať energetický štítok

  • energetická trieda účinnosti

Od 1. septembra budú môcť byť do predaja uvádzané len vysávače s energetickou triedou účinnosti A+++, A++, A+, A, B, C a D. Z trhu tak postupne „zmiznú“ modely s triedou energetickej účinnosti E, F a G.  Výsledná hodnota sa získava na základe dvojhodinového testu, počas ktorého musí vysávač  pri maximálnom výkone a stanovenej rýchlosti motora osem tisíc otáčok za sekundu povysávať plochu s veľkosťou 87 metrov štvorcových a s presne stanoveným množstvom nečistôt. Počas testu sa sleduje množstvo spotrebovanej elektrickej energie, kvalita vysatia a zároveň aj množstvo prachu, ktoré sa dostane cez netesnosti a filtre mimo vysávač.

  • účinnosť vysávania

Legislatíva sprísňuje účinnosť vysávania na rôznych typoch podláh. Nové vysávače musia mať schopnosť odstraňovania prachu na koberci najmenej 75 % (doteraz  70 %) a najmenej 98%  (doteraz 95%) na tvrdej podlahe.

  • reemisia prachu

Hoci maximálna hranica reemisie  – teda množstva prachových častíc, ktoré sa pri vysávaní dostanú späť do ovzdušia – bola stanovená aj v minulosti, nijako neobmedzovala predaj vysávačov, ktoré túto hranicu nespĺňali. Po novom nemôže byť reemisia prachu vyššia ako 1 %. V praxi to znamená, že  výrobok v triede A neprepustí cez filtre a netesnosti výrobku viac ako 0,13 % prachu  a nečistôt.

  • hlučnosť

V prípade výberu vysávača podľa kritéria hlučnosti je pre zákazníka dôležitý každý jednotlivý decibel. Kým v doteraz bola maximálna hlučnosť limitovanými len všeobecnými predpismi týkajúce sa zdravia,  po novom hladina akustického výkonu nesmie byť vyššia 80 dB(A).

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame