Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Radiator teplo
Ilustračné foto pixabay.com
30. septembra 2016 16:03 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike/Krotitelia energií

PORADŇA: Ako sa nám podarilo ušetriť na kúrení v paneláku

Zvažovala som, či sa s mojím „príbehom“ podeliť, ale v dnešnej dobe, v ktorej už nikto nikomu len tak neporadí, nedajbože zadarmo, som sa rozhodla zverejniť svoju skúsenosť.
Panelákový byt
Sme bežný mladý manželský pár, žijúci v nezateplenom panelákovom dome na 6 poschodí (z 8) v Banskej Bystrici. Bežný sídliskový život, aký žije asi väčšina ľudí. Manžel pracuje na zmeny v miestnej výrobnej firme a ja pracujem ako ekonómka v menšej firmičke v centre. Väčšinu dňa teda trávime obaja v práci a keď prídeme domov, zapíname počítač a surfujeme na internete.
Naše rozhodnutie 
Raz večer manžel narazil na akýsi článok na webe. Veľmi ho zaujal a po celovečernom vyhľadávaní informácií ma oboznámil s rozhodnutím  „vymeníme termostatické hlavice“ . Termo čo? …  Smiala som sa, že verí všetkému, čo si prečíta. On si však nikdy nedal nič vyhovoriť. Hneď na druhý deň, kým som bola v práci, zakúpil nové digitálne termostatické hlavice a vymenil ich v celom byte. Zvládol to podľa návodu úplne sám a večer mi už len vysvetlil, ako nastavil režim počas dňa, počas týždňa a počas víkendu. Iné nastavenia uplatnil v obývačke a iné v spálni. Vraj si to všetko naštudoval a takto to má byť. Nebudem sa tváriť, že ma to zaujalo, v podstate som to neriešila, zaujímalo ma len to, ako zvýšim teplotu na kúrení, keď mi bude v miestnosti chladno. Z rozprávania manžela som pochopila, že výber hlavice je vlastne hotová veda. Nie každá má 7-dňový program (a to je vraj veľmi dôležité), nie každá je taká tichá a niektoré dokonca majú senzor otvoreného okna a pri vetraní ich netreba vypínať.
Investícia do 100€
V našom trojizbovom byte máme 4 radiátory a z toho dôvodu sme kúpili 4 hlavice, čo nás stálo asi 90 eur. Ide o hlavice skôr nižšej triedy, ale veď hlavica ako hlavica. Za celú zimu som necítila žiadnu zmenu. Kúrenie fungovalo úplne normálne. Manžel si vypočul niekoľkokrát narážku na „šetriace hlavice“, ale čo už. V máji prišlo vyúčtovanie za predošlý rok a manžel mi ho s výrazom výhry v lotérii priniesol aj s tým minuloročným.
Návratnosť
Napriek tomu, že za vykurovanie spoločných priestorov sme zaplatili viac ako rok predtým, za vykurovanie bytu sme zaplatili menej  – presne o 101 eur. A o ďalší rok sme dokonca na kúrení ušetrili 134 eur. Znamená to teda, že už za prvý rok sa nám investícia vrátila a ušetrili sme aj na jednu večeru v obľúbenej pizzerii. Dnes máme tieto hlavice už tretí rok a neviem sa dočkať vyúčtovania, aby som zistila, koľko sme ušetrili tentokrát. Ak by sme kupovali hlavice, určite by sme išli do „vyššej triedy“, ale kto by predpokladal, že to funguje, všakže?
Šetrenie
Šetríme len takým spôsobom, že neprekurujeme byt keď nie sme doma. Od inštalácie a prvotného nastavenia sme s hlavicami nerobili nič. Niekomu sa možno 155€ za dva roky nezdá veľa, ale pre nás je to ako nájsť peniaze len tak na chodníku. Nič sa nezmenilo, na nič nemusíme myslieť (no dobre, okrem bateriek, ktoré sme menili zatiaľ len jedenkrát). Nemusíme nič zapínať, vypínať, kontrolovať a predsa šetríme. Túto malú fintu sme odporučili celej rodine či známym a budeme v tom určite pokračovať aj naďalej.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame