Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

PORADŇA: Pripravte sa na eurofondové výzvy na energetické audity a zateplovanie v podnikoch

Priemysel fabrika
Ilustračné foto. pixabay.com

Slovenská inovačná a energetická agentúry (SIEA) už pripravuje výzvy na podporu energetických auditov pre malé a stredné podniky (MSP) prostredníctvom eurofondov. Tie síce nie sú pre firmy v kategórii MSP povinné, ich vypracovanie je však podmienkou pre možnosť žiadať prostriedky na opatrenia, ako rekonštrukcia a modernizácia stavieb energetických zariadení a ďalšie.

Finančný prínos precízne vypracovaného auditu pritom môže viacnásobne prevýšiť cenu, ktorú podnikateľ za audit zaplatí. Z eurofondových výziev pritom bude možné financovať aj realizáciu samotného auditu.

Z dotácie bude možné financovať:

  • zatepľovanie existujúcich budov, zateplenie fasády, výmena okien a dverí, zateplenie strechy
  • energeticky efektívne vykurovanie/klimatizácie, systémy na ohrev teplej vody
  • výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu rozvodov energie, resp. rozvodov energetických médií
  • modernizáciu a rekonštrukciu systémov vonkajšieho osvetlenia priemyselných areálov, ale len spolu s inými opatreniami na zníženie spotreby elektriny v podniku
  • iné opatrenia, ktoré prispievajú k znižovaniu spotreby primárnych energetických zdrojov

Firmy, ktoré už takýto audit majú hotový, budú môcť žiadať aj o prostriedky z plánovanej výzvy na Implementáciu opatrení z energetických auditov, na ktorú je predbežne vyčlenených 50 miliónov eur.

Cieľom týchto opatrení je zníženie energetickej náročnosti v podnikoch  zvýšenie ich konkurencieschopnosti.

Ako sa pripraviť

„Aby ste boli pri žiadostiach o prostriedky z eurofondových výziev úspešní, je potrebné mať predovšetkým kvalitne pripravený a napísaný projekt vrátane všetkých príloh,“ hovorí Tamás Szőke, grantový poradca a zakladateľ portálu GrantExpert.sk.

Preto nečakajte s prípravou žiadosti o dotáciu na energetických audit až na vyhlásenie výzvy a začnite sa pripravovať vopred. Jednou z hlavných zásad pre výber žiadostí o energetický audit bude totiž: First in – first out – teda, kto skôr predloží žiadosť a splní všetky ostatné podmienky pre poskytnutie grantu, ten dostane dotáciu.

Základné pravidlá pre úspešné žiadosti o dotácie na realizáciu energetických auditov ako aj podporu energetickej efektívnosti si môžete teraz pozrieť v tomto eBooku zdarma.

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Dátum 20. júna 2017 16:04Zdroj vEnergetike.sk

Odporúčame

Zavrieť

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...