Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Priemysel fabrika
Ilustračné foto. pixabay.com
20. júna 2017 16:04 Energetika všeobecneAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk

PORADŇA: Pripravte sa na eurofondové výzvy na energetické audity a zateplovanie v podnikoch

Slovenská inovačná a energetická agentúry (SIEA) už pripravuje výzvy na podporu energetických auditov pre malé a stredné podniky (MSP) prostredníctvom eurofondov. Tie síce nie sú pre firmy v kategórii MSP povinné, ich vypracovanie je však podmienkou pre možnosť žiadať prostriedky na opatrenia, ako rekonštrukcia a modernizácia stavieb energetických zariadení a ďalšie.

Finančný prínos precízne vypracovaného auditu pritom môže viacnásobne prevýšiť cenu, ktorú podnikateľ za audit zaplatí. Z eurofondových výziev pritom bude možné financovať aj realizáciu samotného auditu.

Z dotácie bude možné financovať:

  • zatepľovanie existujúcich budov, zateplenie fasády, výmena okien a dverí, zateplenie strechy
  • energeticky efektívne vykurovanie/klimatizácie, systémy na ohrev teplej vody
  • výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu rozvodov energie, resp. rozvodov energetických médií
  • modernizáciu a rekonštrukciu systémov vonkajšieho osvetlenia priemyselných areálov, ale len spolu s inými opatreniami na zníženie spotreby elektriny v podniku
  • iné opatrenia, ktoré prispievajú k znižovaniu spotreby primárnych energetických zdrojov

Firmy, ktoré už takýto audit majú hotový, budú môcť žiadať aj o prostriedky z plánovanej výzvy na Implementáciu opatrení z energetických auditov, na ktorú je predbežne vyčlenených 50 miliónov eur.

Cieľom týchto opatrení je zníženie energetickej náročnosti v podnikoch  zvýšenie ich konkurencieschopnosti.

Ako sa pripraviť

„Aby ste boli pri žiadostiach o prostriedky z eurofondových výziev úspešní, je potrebné mať predovšetkým kvalitne pripravený a napísaný projekt vrátane všetkých príloh,“ hovorí Tamás Szőke, grantový poradca a zakladateľ portálu GrantExpert.sk.

Preto nečakajte s prípravou žiadosti o dotáciu na energetických audit až na vyhlásenie výzvy a začnite sa pripravovať vopred. Jednou z hlavných zásad pre výber žiadostí o energetický audit bude totiž: First in – first out – teda, kto skôr predloží žiadosť a splní všetky ostatné podmienky pre poskytnutie grantu, ten dostane dotáciu.

Základné pravidlá pre úspešné žiadosti o dotácie na realizáciu energetických auditov ako aj podporu energetickej efektívnosti si môžete teraz pozrieť v tomto eBooku zdarma.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame