PORADŇA: Pri osvetlení robíme chyby. Čomu sa vyvarovať?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Osvetlenie energetika všeobecne lampa
Ilustračné foto pixabay.com

Výber osvetlenia môže životný priestor nielen rozjasniť, ale aj spôsobiť úzkosť.

Dobré osvetlenie v domácnosti môže príbytok skrášliť a zároveň vyriešiť mnohé problémy s tým súvisiace. Asi niet na Slovensku domácnosti, ktorá by sa vyhla všetkým chybám pri osvetlení svojho bytu či domu. Netreba zabudnúť na to, že výber osvetlenia môže životný priestor nielen rozjasniť, ale aj spôsobiť úzkosť. Spoločnosť innogy Slovensko vytipovala päť najčastejších chýb, ktorých sa domácnosti pri osvetlení dopúšťajú.

Zlé osvetlenie spôsobí, že sa cítite nepohodlne

Často sa stáva, že v jednej miestnosti je veľmi málo osvetlenia alebo veľmi veľa osvetlenia jedného typu. V každej miestnosti by preto mala mať domácnosť tri typy osvetlenia. Všeobecné osvetlenie, osvetlenie, ktoré plní funkciu, napríklad slúži na čítanie či varenie, a osvetlenie používané na zvýraznenie alebo skrášlenie priestoru.

Kúpeľňa je príliš tmavá

Väčšina z nás je presvedčená, že v kúpelni nie je nutné mať dostatok svetla. Používa sa iba kozmetické svetlo, ktoré však nedostatočne osvetľuje kúpeľňu. Spoločnosť innogy odporúča, aby aj v tejto miestnosti bolo viacero osvetlení. „Pridanie niekoľkých bodových svetiel alebo dobre umiestneného hlavného svetla spôsobí zlepšenie osvetlenia a celú miestnosť presvetlí,“ vysvetľuje špecialistka komunikácie Katarín Šulíková.

V kuchyni nevidíte čo varíte

Viacero slovenských domácnosti trpí tým, že v kuchyni nemajú dostatočné osvetlenie pracovných plôch. Firma innogy tvrdí, že podsvietenie v kuchyni je nevyhnutné. „Existuje mnoho svetelných štýlov, ktoré sú vhodné na podsvietenie kuchyne, od základných svietidiel až po plne integrované systémy, ktoré obsahujú rôzne doplnky, ako zásuvky či reproduktory Bluetooth,“ dodala Šulíková.

Svetlo je príliš veľké alebo malé

Príliš malé svietidlá môžu spôsobiť úzkosť a príliš veľké zase môžu miestnosť tlmiť a pútať pozornosť od niečoho iného. „Môžete využiť trik, ktorý používajú aj dizajnéri. Vytvorte si maketu osvetlenia, ktoré si chcete kúpiť a skúste ju umiestniť do konkrétnej miestnosti. Takto uvidíte či sa hodí alebo nie,“ radí Šulíková.

Príliš rozjasnená miestnosť

Všetkého veľa škodí. Aj veľa svetla. Treba zabrániť tomu, aby sa z chodby stala pristávacia dráha pre lietadlo. Innogy radí vytvoriť si plán osvetlenia. „Keď preberáte alebo staviate, venujte čas konzultácii s odborníkom na osvetlenie. Odborník pomôže naplánovať počet svetiel na základe veľkosti priestoru a presnej špecifikácie,“ konštatovala Šulíková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Innogy