Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka svetlo elektrina
Ilustračné foto freedigitalphotos.net
24. marca 2015 10:53 OstatnéPoradňa od vEnergetikeSITA

PORADŇA: Podniky by nemali zabudnúť na energetické audity

Do decembra tohto roku si musia všetky veľké podniky pôsobiace na Slovensku povinne dať vypracovať energetický audit, a to bez ohľadu na ich spotrebu energií.

Veľké podniky na Slovensku v tomto roku nečakajú len tradičné povinnosti týkajúce sa ich biznisu. Bez ohľadu na to, akú majú spotrebu energií, čaká ich vykonanie energetického auditu. „Energetické audity majú mať do konca tohto roka všetky veľké podniky,“ povedal pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Eduard Jambor.

Do začiatku decembra

Povinnosť mať energetický audit zaviedol pre všetky veľké podniky zákon o energetickej efektívnosti, ktorý nadobudol účinnosť v decembri minulého roka. Slovenská legislatíva tak reagovala na požiadavky vyplývajúce z európskej smernice. „Podľa nového zákona si majú dať všetky veľké podniky audit vypracovať do 5. decembra tohto roka,“ dodal Jambor.

Zmeny v zákone

Starý zákon o energetickej efektívnosti z roku 2008 hovoril, že energetické audity boli povinné pre priemysel a pôdohospodárstvo. Povinnosť sa vzťahovala na podniky, ktoré mali ročnú spotrebu energie vyššiu ako 2 500 megawatthodín. Aktuálne je energetický audit povinný pre všetky veľké podniky bez ohľadu na to, aká veľká je ich energetická spotreba. „Povinnosť sa týka výrobných spoločností, spoločností poskytujúcich služby v administratívnych či obchodných priestoroch ako sú banky, poisťovne, obchodné reťazce, ale aj mnohých spoločností s účasťou verejného sektora,“ dodal Jambor. Audit je potrebné realizovať raz za štyri roky.

Definovali veľký podnik

Podľa nariadenia Európskej komisie je veľký podnik definovaný ako podnik s viac ako 250 zamestnancami, ktorého ročný obrat presahuje 50 miliónov eur, alebo celková ročná súvaha presahuje 43 miliónov eur. „Pri výpočte je potrebné zohľadniť aj prepojené podniky,“ upozornil Jambor.

Na koho sa môžu obrátiť?

Energetický audit môže vykonávať len osoba zapísaná v zozname energetických audítorov. Audítor musí úspešne absolvovať skúšku odbornej spôsobilosti a musí mať v danej oblasti prax. „Energetickými audítormi sa na rozdiel od minulosti môžu stať aj osoby s ukončeným úplným stredným vzdelaním technického zamerania, predtým to mohli byť iba vysokoškoláci,“ doplnil Jambor. Zoznam energetických audítorov, ktorý v minulosti viedlo ministerstvo hospodárstva, je zverejnený na stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry. „Tak ako doteraz, aj naďalej môžu audit vykonávať aj audítori z iných členských krajín EÚ,“ spresnil Jambor. Ku koncu minulého roka bolo v zozname zaevidovaných 221 energetických audítorov.

Ušetrili sa desiatky miliónov

Energetické audity majú pomáhať a odhaľovať, kde je možné znížiť spotrebu energie v podniku. Energetickí audítori podnikom v minulosti navrhli opatrenia, ktoré by mohli ušetriť energiu za 62 miliónov eur. Zo správ zaslaných do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti vyplýva, že v priebehu rokov 2011 až 2013 bolo vypracovaných 225 povinných energetických auditov. „Ak by sa všetky navrhnuté opatrenia uvedené v správach z auditov realizovali, podniky by si znížili náklady na energie v priemere o 10 %. Navrhnuté opatrenia v auditoch sú teória a je dôležité, či vrcholový manažment pochopí všetky tieto opatrenia a dokáže ich realizovať v praxi,“ konštatoval Jambor.

O tom, čo očakávať od auditov, ale aj od čoho závisí ich cena, sa bude hovoriť na konferencii „Rok energetických auditov“, ktorá sa uskutoční počas výstavy RACIOENERGIA 25.marca 2015 v Bratislave. Konferencia sa bude konať v prvý deň veľtrhu Racioenergia od 10.00 h do 14.30 h v Programovom centre v hale A0 v areáli výstaviska Incheba v Bratislave. Podujatie organizuje Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v rámci projektu bezplatného energetického poradenstva ŽIŤ ENERGIOU.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame