Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka úsporná
Svietenie tvorí nemalú časť našich účtov za elektrinu. Ak sa pozriete na to, ako doma svietite, môžete ušetriť niekoľko desiatok eur ročne. FreeDigitalPhotos.net
23. októbra 2013 13:15 OstatnéPoradňa od vEnergetikeSITA

PORADŇA: Oplatí sa LED osvetlenie?

Svietenie tvorí nemalú časť našich účtov za elektrinu. Ak sa pozriete na to, ako doma svietite, môžete ušetriť niekoľko desiatok eur ročne.

Spotrebu elektrickej energie pri svietení výrazne ovplyvňuje to, či sa rozhodneme pre klasické žiarovky, úsporné žiarivky, alebo siahneme po LED osvetlení. Klasické žiarovky sú pre väčšinu ľudí jasnou prvou voľbou. Sú totiž jednoznačne najlacnejšie, na druhej strane však majú najdrahšiu prevádzku. Až 90 % elektriny totiž premenia na teplo, iba zhruba desatina generuje svetlo.

Rozšírené sú aj úsporné žiarivky. Tie sú o čosi drahšie ako žiarovky, ich spotreba je však oproti ním zhruba štvrtinová. Dlhšia je aj ich životnosť. Kým bežná žiarovka vydrží zhruba 1200 hodín, úsporné žiarivky by mali zvládnuť svietiť až 8000 hodín. Problémom je však ich rýchlosť. Na to, aby sa plne rozsvietili, totiž potrebujú obvykle niekoľko desiatok sekúnd. Okrem toho im škodí pravidelné vypínanie a zapínanie, ktoré výrazne skracuje ich životnosť. Nie všetky sú navyše stmievateľné.

Zatiaľ pomerne málo rozšírené a neznáme je LED osvetlenie. To sa totiž v posledných rokoch len objavilo na trhu a ceny LED žiaroviek boli najprv závratne vysoké. Postupom času ale začali klesať a dnes ich možno kúpiť aj za menej ako desať eur. LED osvetlenie je veľmi úsporné, v porovnaní s klasickými žiarovkami je spotreba elektrickej energie zhruba desatinová. Podľa výrobcov by mala ich životnosť dosiahnuť približne 50 tisíc hodín.

Čo ste možno o LED osvetlení nevedeli…

…LED osvetlenie nepriťahuje chrobákov. Väčšina modelov totiž nevyžaruje UV svetlo, ktoré ich láka…

…výmena polovice vianočného osvetlenia v USA za LED by znížila účty za elektrinu spolu ročne o zrhuba 17 miliárd dolárov…

…americký štát Kentucky vymenil v 77 tisíc modulov dopravného značenia klasické žiarovky za LED. Odhaduje totiž, že ušetrí 1,7 mil. dolárov ročne na spotrebe elektriny…

Pri kúpe LED osvetlenia je potrebné dať si pozor na správny výber vhodného modelu. Na bežné svietenie postačuje zhruba 6 až 8 W, čo je ekvivalentné zhruba 60 W klasickej žiarovke. Namiesto 40 W zase bude stačiť zhruba 4 až 5 W LED žiarovka. Ak chcete, aby bolo vaše LED svietidlo stmievateľné, treba si vybrať typ, ktorý to umožňuje. Oplatí sa venovať čas aj výberu vhodnej farby, pre osvetlenie obývačky či spálne sú príjemnejšie skôr teplejšie žlté odtiene. Naopak LED žiarovky produkujúce biele svetlo sa hodia napríklad do garáže či pivnice. Farebnosť je obvykle vyznačená na obale spolu s výkonom.

V obchodoch nájdeme aj zložitejšie modely s diaľkovým ovládaním, cez ktoré je dokonca možné zmeniť farbu svetla. Tieto typy však nie sú zvyčajne dostatočne výkonné na to, aby zvládli plne osvetliť izbu. Určené sú skôr na dekoratívne účely.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame