PORADŇA: Nepúšťajte peniaze do kanála. Tipy ako znížiť spotrebu vody aj u vás doma.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Voda teplo spotreba
Ilustračné foto. pixabay.com

Koľko členov má vaša rodina? Máte staršiu alebo novšiu práčku a umývačku? Používate úsporný splachovač? To všetko, a ešte oveľa viac ovplyvňuje spotrebu vody v domácnosti.

Priemerná spotreba na Slovensku je v rozmedzí 90-140 litrov vody na osobu. V našej tabuľke si môžete porovnať, koľko vody vie človek denne spotrebovať za jeden deň. Zároveň vám prinášame niekoľko tipov, ako môžete spotrebu vody znížiť.

SPOTREBA VODY v litroch
kúpeľ vo vani cca 100 l
sprchovanie 30 – 60 l
1-krát spláchnutie WC 3 – 10 l
umytie riadu v umývačke 7 – 20 l
pranie v práčke 30 – 90 l
umytie rúk 2 – 3 l
umytie auta cca 100 l

Takto spotrebu vody znížite

1 . Kvapkajúcim kohútikom odtečie denne až 160 litrov vody, preto vždy vymieňajte poškodené tesnenia. Keď musíte dlhšie čakať na teplú alebo studenú vodu, pri každom otočení kohútika zbytočne unikne 8 až 12 litrov.

2. Všímajte si, či vaša toaleta po naplnení nádržky nepreteká. Ročne tak môžete ušetriť desiatky eur. Výhodným riešením sú toalety s dvojitým splachovaním, ak tento systém pravidelne využívate. Ak je rozdiel pri jednom spláchnutí 3 litre, v jednočlennej domácnosti sa týmto spôsobom za deň ušetrí priemerne 15 litrov vody. O stupeň vyššie je automatický WC stop, ktorý vždy použije presne toľko vody, koľko treba.

3. Lacnejšie je sprchovanie, pri ktorom sa spotrebuje len tretina teplej vody. Dobrým pomocníkom za pár drobných je tesniaci O-krúžok, ktorý v sprchovacej hlavici zmenou svojho tvaru reaguje na tlak vody. S jeho použitím znížite spotrebu na 6 až 9 l za minútu bez straty zvyčajného komfortu a pohodlia.

4. Súčasné automatické práčky spotrebujú o 20 % vody menej ako pred 10 rokmi. Preto sa oplatí starú práčku vymeniť a náklady sa vám vrátia už v prvých rokoch. Pri výbere práčky sa riaďte jej energetickou náročnosťou, hmotnosťou náplne (koľko bielizne sa do práčky vojde) a dĺžkou pracieho cyklu. Najúspornejšia práčka je tá, ktorá má pri rovnakej kapacite najnižšiu spotrebu vody. Jej objem sa snažte využiť čo najefektívnejšie, a preto nezabudnite na žiadnu špinavú bielizeň. Pri polovičnom využití objemu pracieho bubna zvoľte funkciu 1/2 voda, či inú podobnú. ,,Pri praní v práčke sa energia využíva najmä na zohrievanie vody, preto voľte program s čo najnižšou teplotou,“ radí Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií