Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Dom
Ilustračné foto. pixabay.com
9. apríla 2017 10:08 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skKrotitelia energií

PORADŇA: Jarná údržba by v rodinných domoch nemala chýbať

Snežienky, ktoré už vykúkajú spod lístia, nám definitívne ohlasujú prichádzajúcu jar. Nečakajú nás však len práce na záhrade, jar je ideálnym obdobím aj pre energetickú údržbu viacerých spotrebičov či zariadení. Čas, ktorý investujete do údržby, znamená ušetrené financie za prípadné nákladné opravy.

Jar je skvelým obdobím pre viacero aktivít. Okrem veľkého upratovania v interiéri domu by ste nemali zabúdať ani na vonkajšok, teda na fasádu, záhradu, bazén či záhradný domček.

Začíname domom

Pokiaľ by ste chceli fasádu či dlažbu vyčistiť, ideálnym riešením je vysokotlakový čistič. Ak ho nevlastníte, môžete si ho aj prenajať. Denný prenájom by nemal presiahnuť 30 eur. Na všetkých oknách, garážových vrátach, posuvných bránach by ste jedenkrát ročne mali premazať kovania a pánty. Skontrolujte aj všetky drevené prvky, prípadne krovy, v akom sú stave a pokiaľ si nájdete čas, ošetrite vonkajšie časti drevených okien prípravkom, ktorý odporúča výrobca. Predĺži vám to ich životnosť a oživí vonkajší vzhľad fasády. Vyčistite odkvapy a uistite sa, či nie sú pôsobením mrazu poškodené, popraskané alebo zhrdzavené.

Zavoláme kominára

Na jar, po vykurovacej sezóne, je ideálny čas na vyčistenie a skontrolovanie komína, kontrola môže odhaliť jeho prípadné poškodenie. Časy, keď sa o údržbu komína mohol postarať aj šikovnejší majiteľ nehnuteľnosti, sú však definitívne preč, preto túto prácu prenechajte odborníkom. Podľa platného zákona totiž komín musia pravidelne skontrolovať, vyčistiť či preskúšať odborníci, a teda kominári alebo revízni technici komínov. Lehoty upravuje vyhláška ministerstva vnútra, líšia sa pri používaní spotrebičov na rôzne typy skupenstiev palív. Počas čistenia a kontroly odborník posúdi umiestnenie horľavých materiálov v nadväznosti na konštrukčné vyhotovenie komína, dymovodu a palivového spotrebiča. Skontroluje telesá komína, dymovodu a spotrebiča z hľadiska ich požiarnej bezpečnosti a z aspektu spoľahlivej funkcie dymovej cesty. Odstráni pevné usadeniny spalín v dymovej ceste, vrátane lapača iskier a v priestore prestupu spalín od spaľovacej komory k dymovému hrdlu, a skontroluje, či je voľný prístup ako ku komínu, tak aj k dymovodu, čistiacim miestam a k spotrebiču.

Pokiaľ by boli zistené nedostatky, kominári o nich budú informovať vlastníka rodinného domu. Ak by ich nebolo možné ihneď odstrániť, zapíšu ich do dokladu o kontrole a čistení. Na majiteľovi nehnuteľnosti potom zostáva zabezpečiť, aby sa zistené nedostatky čo možno najrýchlejšie odstránili. V prípade chýb, ktoré ohrozujú požiarnu bezpečnosť stavieb alebo zdravie a životy ľudí, sa takýto komín alebo dymovod až do odstránenia nedostatkov nesmie používať. Pokiaľ sa takáto kontrola robí na jar, majiteľ nehnuteľnosti má viac času na ich odstránenie. Ak by boli rozlomené škridle na streche, dajte ich vymeniť.

Postaráme sa o kotol

Po skončení vykurovacej sezóny rovnako nezabudnite dať skontrolovať aj vykurovací kotol, tepelné čerpadlo. V prípade kotla ho odborníci vizuálne posúdia, skontrolujú tesnosť hydraulických rozvodov a spalinovodu, funkčnosť a nastavenie regulačných prístrojov, vyčistia výmenník tepla, prípadne vymenia poškodené diely. Aj údržba tepelného čerpadla pomôže odhaliť a odstrániť problém, ktorý by v budúcnosti mohol spôsobiť veľkú škodu. Nuž, je to tak, pravidelná údržba týchto pomocníkov predlžuje ich životnosť.

Každé tri roky by sa mala zrealizovať revízia plynových rozvodov a spotrebičov, ktorú by mal vykonávať odborný pracovník.

Máte klimatizáciu?

Aspoň raz do roka by ste mali dať vyčistiť aj klimatizáciu. Z vnútornej i vonkajšej jednotky sa tak odstránia peľové i prachové častice, plesne či huby, technik v klimatizačnej jednotke zmeria tlak chladiva, prietok vzduchu, vymení alebo vyčistí filtre.

Áno, aj záhradné náradie

Čo ste nestihli na jeseň, počkalo na vás na jar. Vyčistiť, nabrúsiť či skontrolovať treba aj záhradné náradie a techniku. V prípade záhradného náradia kovové časti, pokiaľ ste to neurobili na jeseň, zbavte hliny, umyte, vysušte, potrite olejom či prípravkom proti korózii, rezné časti zase prebrúste, aby mohli dobre plniť svoju funkciu. Ak ste na jeseň vyprázdnili z nádrže kosačky benzín a vymenili olej, na jar stačí doliať benzín.

Aj záhrada si pýta veľkú údržbu

Aby bol trávnik v lete naozaj pekný a zelený, začnite jarné práce na záhrade jeho prevzdušnením, pomôžu vertikutačné hrable s ostrými zubami alebo vertikutátor. Zostrihajte stromy a kríky, rez pritom ošetrite štepárskym voskom.

Pokiaľ máte zavlažovací systém, skontrolujte, či funguje korektne, prepláchnite ho a prezrite nastavenia na riadiacej jednotke. Nezabudnite ani na čerpadlo v studni, či kvapkovú závlahu. Závlahový systém je potrebné aj prepláchnuť. Problémy niekedy vyskočia na záhradných sprchách a ventiloch, ktoré boli nesprávne zazimované.

Bazén pripravte na sezónu

Nemali by ste zabúdať ani na údržbu vody v bazéne prostredníctvom chémie, kyslíkových tabliet či osadením ozonátora do bazénu. Samozrejme, až po skontrolovaní čerpadla, ktoré je v ňom umiestnené.

Údržba rodinného domu a záhrady na jar je síce náročná, ale dá sa zvládnuť. Odmenou pre vás bude nielen dobrý pocit z upraveného domu či záhrady, ale aj istota, že už vás niečo len tak neprekvapí.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame