Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
žiarovka elektrina elektrická energia
Ilustračné foto pixabay.com
5. júna 2017 13:10 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/ZSE

PORADŇA: Firmy by nemali zabúdať na svoju rezervovanú kapacitu

Firemní odberatelia elektriny by nemali zabúdať na správne nastavenie takzvanej rezervovanej kapacity. Ide o množstvo odobratej elektriny, ktoré sa vyhodnocuje v štvrť hodinových intervaloch. Pri prekročení dohodnutej hodnoty firemný zákazník platí pomerne vysoké prirážky. Podľa spoločnosti ZSE Energia sa v praxi bežne stáva, že zákazník si pri budovaní prevádzky zazmluvní istú rezervovanú kapacitu, na ktorú potom pri rozširovaní a kupovaní nových zariadení zabudne. Nové zariadenia pritom môžu prispieť k prekročeniu pôvodnej rezervovanej kapacity a tým aj k výraznému zvýšeniu sumy na jeho faktúre.

Monitoring odberu

ZSE Energia ponúka firemným zákazníkom systém, ktorý monitoruje odber elektriny. „V prípade, že by nastalo riziko prekročenia zazmluvnenej rezervovanej kapacity, vypne na niekoľko minút niektoré zo zariadení v rámci jeho prevádzky. Samozrejme ide o zariadenia, ktorých krátkodobé vypnutie výrazne neovplyvní fungovanie firmy, ako napríklad klimatizácia, či kúrenie. Podobne vieme zákazníkom poskytnúť aj systém na kompenzáciu účinníka, ktorý zákazníkovi eliminuje prirážky za jeho nedodržanie v predpísanej tolerancii,“ uviedol projektový manažér Ivo Hlisnikovský.

Záložný zdroj

Existujú však prevádzky, ktoré musia byť nepretržite zásobované elektrinou. Ide napríklad o nemocnice, citlivé zariadenia či technológie, pri ktorých by aj krátkodobý výpadok mohol spôsobiť komplikácie. „Takýmto zákazníkom poskytujeme zariadenia, ktoré im zabezpečia nepretržité napájanie elektrickou energiou, prípadne záložný zdroj, ktorý vykryje aj dlhodobé výpadky. Vzhľadom k tomu, že sú tieto zariadenia pomerne nákladné, poskytujeme ich zákazníkom ako službu, vrátane správy a dohľadu,“ konštatoval Hlisnikovský zo ZSE Energia. Zákazníci sa tak podľa neho nemusia obávať prerušenia dodávky elektriny ani pri poruchách spôsobených napríklad nepriaznivým počasím.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame