Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti plynomer
Ilustračné foto montgas.sk
2. júna 2016 9:36 OstatnéPoradňa od vEnergetike.skvEnergetike.sk

PORADŇA: Chcete ušetriť pretočením plynomeru? Hrozí vám basa!

Niektoré firmy či domácnosti považovali pretáčania svojich meračov energií za veľmi dobrý nápad ako ušetriť. Aj keď im na to náhodou distribučná spoločnosť prišla, boli si istí, že po zaplatení penále budú môcť v relatívne pokojnom energetickom živote pokračovať ďalej. Doslova vznikali organizované skupiny, ktoré vám radi poradili, či za vás vykonali pretočenie elektromera či plynomera. Od júla tohto roka to však už také jednoduché nebude. Ak vám distribučná spoločnosť dokáže pretočenie vášho merača, hrozí vám zopár rokov na tvrdo vo väzení.

Nová trestná zodpovednosť

V súčasnosti je odberateľ povinný v zmysle zákona o energetike nahradiť distribučnej spoločnosti hodnotu neoprávnene odobratého plynu či elektriny, ale aj všetky náklady spojené s odhalením a odstránením neoprávneného odberu. Novela trestného zákona od júla tohto roka zavádza trestnú zodpovednosť za neoprávnený zásah do meradla a falšovanie plomb. V závislosti od závažnosti trestného činu a veľkosti škody bude po novom páchateľom hroziť trest odňatia slobody od jedného do 12 rokov. „V zmysle trestného zákona budú páchatelia od 1. júla čeliť trestnému oznámeniu. Novela trestného zákona posilňuje ochranu poctivých odberateľov plynu a zároveň zákonne postihuje organizované zločinecké skupiny, pre ktoré je stáčanie plynomerov vysokým zdrojom príjmov,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca spoločnosti SPP-distribúcia Milan Vanga.

Stovky podvodov

Plynári ročne evidujú niekoľko stoviek neoprávnených zásahov do meradiel spotreby. „Páchatelia odstránia zabezpečovaciu plombu číselníka na meradle a upravujú hodnotu objemu spotrebovaného plynu, čím sa dopúšťajú trestného činu,“ dodal Vanga, podľa ktorého je táto trestná činnosť organizovaná. „Spôsob zásahov do meradiel a falšovania plomb jednoznačne poukazuje na ich prepojenie v jednotlivých lokalitách,“ doplnil.

Je to nebezpečné

SPP-distribúcia upozorňuje, že každý neoprávnený zásah do plynomeru je nebezpečný. Enormne sa tým totiž zvyšuje riziko vzniku úniku plynu, havárie na plynových zariadeniach, čo môže ohroziť nielen život, zdravie a majetok neoprávneného odberateľa, ale aj jeho okolia. „Vyzývame preto verejnosť, aby akékoľvek informácie o neoprávnenej manipulácii s meradlom neodkladne oznámila distribučnej spoločnosti. Včasné zistenie neoprávneného zásahu do meradla znižuje riziko havárie na plynovom zariadení a poškodenia zdravia a majetku osôb v jeho blízkosti,“ uzavrel Vanga.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies