PORADŇA: Chcete ušetriť na elektrine? Pozor na počítače a notebooky!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Pocitac poradňa
Ilustračné foto pixabay.com

Máte počítač zapnutý niekoľko hodín denne?Viete aká je jeho spotreba a koľko vás stojí prevádzka notebooku alebo PC?„Spotrebu energie zvyšuje v podstate všetko – grafická karta, sieťová karta, prídavné ventilátory, zapnutie USB disku, vysunutie alebo zasunutie CD / DVD, ale aj obyčajný pohyb myšou“, upozorňuje Matúš Zelený z portálu Krotitelia energií. Spotreba vášho počítača alebo laptopu záleží nielen od typu vykonávanej práce – písanie vo Worde si vyžiada menej energie ako prehrávanie vášho obľúbeného filmu, ale aj od jeho výbavy.

O koľko zvyšujete spotrebu vášho počítača?

  • Pohyb podsvietenej myši: +1 až 2W
  • Kopírovanie z disku na disk: +8 W
  • Počúvanie mp3: +3 W
  • Zasunutí USB kľúčenky: na 0,5 s vyvolá spotrebu 9W
  • Kopírovanie z USB kľúčenky na disk: cca +8 W
  • Písanie na klávesnici: +1 W
  • Vysunutie / zasunutie CD z CD-Rom: +6 W

Potrebujete všetky funkcie a programy?

Naozaj plne využijete “nadupaný” model s radom programov a funkcií? Ak potrebujete počítač predovšetkým na prácu vo Worde a prehliadanie internetu, pravdepodobne nepotrebujetenajnovšie výkonné procesory. „Je logické, že energetickú náročnosť počítačov a notebooku ovplyvňuje aj typ procesora – napríklad starší procesor Pentium III mal maximálnu spotrebuasi 39 W, moderné Intel Pentium D s vylepšeným jadrom Presler asi 95 W,“ vysvetľuje Matúš Zelený. Nie všetky procesory sú však žrúti elektrickej energie. Výrobcovia sa tiež snažia ich energetickú spotrebu znižovať. Napríklad Intel Pentium 350 sa pýši spotrebou iba 15 W. Treba však dodať, že ide o procesor určený pre nenáročné domáce počítače. Preto je vhodné zvážiť aký výkonný počítač skutočne potrebujete.

Využívajte dlhodobý spánok

Časté vypínanie a zapínanie počítača počas dňa nie je príliš úsporné. Ak sa chystáte na obed, ktorý bude trvať hodinu, vypnite iba monitor, prípadne využite funkcie spánku alebo dlhodobého spánku. Počítač je počas chvíľky opäť pripravený k práci a spotreba energie bude minimálna.

Laptop alebo počítač?

Všeobecne platí, že laptopy sú úspornejšie ako stolné počítače. Meranie spotreby notebookov ukázalo, že priemerný laptop spotrebuje za hodinunenáročné práce – písanie vo Worde, surfovanie po internete – asi 0,027 kWh elektriny. Za osem hodín práce tak spotrebuje elektrinu za 4 centy.Pre porovnanie, priemerný počítač určený pre bežnú kancelársku prácu spotrebuje za hodinu cca 0,150 kWh elektriny.Za osem hodín práce, tak odoberie zo siete elektrinu za cca. 20 centov.

Notebooky nabíjajte úsporne

Ak potrebujete novú nabíjačku, siahnite po tej úspornej. Na trhu sú k dispozícii “zelené” adaptéry, ktoré výrazne znižujú spotrebuelektriny najmä v čase, keď je notebook pripojený k zdroju, ale nie je práve používaný. „Zaujímavou alternatívou sú solárne nabíjačky. Ak svieti slnko, nemusí vás dobíjanie stáť ani cent, večer sa však budete musieť spoľahnúť na obyčajnú elektrinu zo siete,“ vysvetľuje Matúš Zelený.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia