Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto.
Ilustračné foto. jscreationzs/FreeDigitalPhotos.net
28. mája 2014 14:04 OstatnéPoradňa od vEnergetikeSITA

PORADŇA: Ako vybrať dodávateľa? Prečítajte si niekoľko rád.

Pri výbere dodávateľa je nevyhnuté predovšetkým dobre poznať možnosti, ktoré máme. Prinášame niekoľko rád, ktoré určite pomôžu pri výbere najvýhodnejšieho dodávateľa energií pre vašu domácnosť.

Pred výberom nového alebo zmenou terajšieho dodávateľa energií by si mala každá domácnosť zadovážiť a premyslieť niekoľko potrebných informácií.

Predovšetkým sú to informácie o dodávateľoch energií v regióne a tiež údaje technického a komerčného charakteru. Na ich základe možno porovnať podmienky pripojenia a cenu za samotnú dodávku energie. Informáciu o dostupných dodávateľoch v jednotlivých regiónoch možno získať z verejných zdrojov, predovšetkým z internetu. Linky na dôležité internetové stránky sú v ďalšom texte vyznačené.

Základným zdrojom informácií je Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v časti rozhodnutia. Ďalej Obchodný register a Živnostenský register. Pomôcť môžu aj názory rôznych spotrebiteľských združení, ich zoznam nájdete na tejto stránke. A napokon ponuky samotných dodávateľských spoločností evidovaných ÚRSO tu, tu a tu.

ELEKTRINA A PLYN

Od začiatku júla 2007 sa trh s energiami pre domácnosti plne otvoril. Znamená to, že každý odberateľ elektriny alebo plynu v domácnosti má právo zvoliť si svojho dodávateľa.

Spotrebitelia energií sa často nedokážu správne orientovať v množstve právnych predpisov, energetických pojmoch či prepočtoch energetických jednotiek. Tieto údaje sú práve dôležité pri uzatváraní zmlúv a pri vyúčtovaní preddavkových platieb. Veľakrát sa preto nevedia správne rozhodnúť pri výbere svojho dodávateľa elektriny, plynu a pri nastavení taríf spotreby.

Cenové kalkulačky

ÚRSO preto pre lepšiu orientáciu a rozhodovanie o možnej zmene dodávateľa energií pripravil cenové kalkulačky. Mali by pomôcť pri kvalitnejšom výbere najvhodnejšieho dodávateľa tej ktorej energie.

Cenovú kalkulačku pre výber dodávateľa plynu na rok 2014 nájdete na tejto stránke.

Cenovú kalkulačku pre výber elektriny na rok 2014 nájdete na tejto stránke.

Zmena dodávateľa

Pred úvahami o prípadnom uzatvorením zmluvy s novým dodávateľom je potrebné dôkladne zvážiť výhodnosť chystanej zmeny. ÚRSO pripravil tiež podrobné informácie týkajúce sa samotnej zmeny dodávateľa. Nájdete ich tu.

Zoznam dodávateľov plynu poskytujúcich univerzálnu službu, z ktorých si môžete vybrať, nájdete na tejto stránke.

Prehľad dodávateľov elektrickej energie pre domácnosti si môžete pozrieť na tejto stránke.

TEPLO

Trocha iná situácie je v prípade dodávateľov tepla.

ÚRSO tu má k dispozícii hlavne cenové rozhodnutia. Nimi dodávateľom v tepelnej energetike schvaľuje alebo určuje základné podmienky. A to buď cenu za výrobu a dodávku tepla, alebo za výrobu, distribúciu a dodávku tepla, resp. za distribúciu a dodávku tepla.

Cenové rozhodnutia ÚRSO pre jednotlivých dodávateľov tepla nájdete tu.

Nastaviť efektívnu spotrebu tepla si podľa orientačnej kalkulačky môžete tu.

ŠTANDARDY KVALITY DODÁVOK ENERGIÍ

Pri dodávkach energií existuje vysoká pravdepodobnosť, že by dodávatelia mohli zneužiť svoje postavenie na úkor odberateľa, ktorý je na dodávku elektriny, plynu a tepla odkázaný. Môže ísť o skrytý spôsob formou znižovania kvality dodávaného tovaru alebo služieb súvisiacich jeho dodávkou, ktorým zvyšujú svoj zisk.

Aby sa tomu mohlo predísť, ÚRSO zaviedol štandardy kvality dodávok energií. Štandardy kvality sú súborom pravidiel a postupov, ktoré musí dodávateľ dodržiavať, aby zákazník za cenu, ktorú platí za elektrinu, plyn a teplo, dostal primeranú kvalitu.

Určujú zároveň práva spotrebiteľa a povinnosti dodávateľa, aby dodávka energií bola kvalitná, spoľahlivá, bezpečná, a tiež za spravodlivú cenu. Nájdete ich na tejto stránke.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame