PORADŇA: Aké podlahové kúrenie je výhodnejšie?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Teplo podlahové kúrenie
Ilustračné foto zavelkoobchodneceny.sk

Poznáme teplovodné a elektrické podlahové kúrenie. Ktoré je lepšie?

Možno už všetky výhody podlahového vykurovania poznáte. Ak však čítate tento článok, pravdepodobne patríte medzi tých, ktorí ho ešte nemajú, ale tušia, že by si ho obľúbili. Áno, podlahové vykurovanie znamená komfort, pohodu a slobodu obliekania, hlavne ponožiek. Vo vzduchu však stále visí tá otázka – aké a kam?

Výhody elektriny

Na vyhrievanie podlahy pomocou elektrickej energie sa používajú odporové káble alebo rohože, ktoré sú napojené na elektrickú sieť. K premene elektrickej energie na tepelnú dochádza v odporovom vykurovacom jadre kábla, tým je ohrievaný a následne aj vrstvy nad ním, ktoré zas odovzdávajú teplo vzduchu, stenám a stropu miestnosti. Montáž elektrického podlahového vykurovania je jednoduchšia, pretože si nevyžaduje pripojenie na teplovodný zdroj tepla. Preto je tento typ podlahovky vhodný do bytových domov s centrálnym vykurovaním alebo do budov, kde nie je zavedený plyn.

Koľko a čo za to

Elektrické podlahové vykurovanie sa dá ľahko a veľmi presne regulovať, vyžaduje si nižšie investičné náklady ako teplovodný systém a nepracuje s centrálnym zdrojom tepla. Keďže elektrická energia ako zdroj tepla je drahšia ako zemný plyn, prevádzkové náklady stále prekračujú účty za plyn o 30 až 50 %, takže na dosiahnutie ideálneho pomeru cena/ výkon je lepšie inštalovať ho na menšie plochy, napríklad do kúpeľne alebo na oddychové miesta. Elektrické káble si vyžadujú na inštaláciu nižšiu hrúbku vykurovacej vrstvy pod podlahou, ich akumulácia tepla je však menšia. Znamená to, že podlaha vyhriata pomocou elektriny neudrží teplo tak dlho ako podlahová konštrukcia s teplovodným vykurovaním. Vykurovaná podlaha je konštruovaná ako plávajúca betónová doska s vykurovacími káblami, ktorá je od podkladu oddelená vrstvou tepelnej izolácie. Pri inštalácii treba počítať s celkovou hrúbkou 10 až 15 cm. Pre podlahy, pri ktorých sa vyžaduje malá konštrukčná výška sú vhodné elektrické rohože, ktoré sa ukladajú na betón alebo starú podlahu a zvýšia ju približne o 1,5 – 2 cm. Rýchlejšie vyhreje miestnosť, ale nemá dlhú zotrvačnosť. Elektrické podlahové vykurovanie je, samozrejme, výhodné aj v prípade, keď teplú vodu v domácnosti pripravuje elektrický ohrievač. Vtedy môžete mať nárok na zvýhodnenú sadzbu za odber elektriny a náklady sa znižujú.

Ako to je s teplou vodou

Orientačné ceny podlahového vykurovania

Teplovodné podlahové vykurovanie … od 28 EUR / m2 s DPH (bez montáže a poterov)

Elektrické podlahové vykurovanie … od 22 Eur/ m2 s DPH  (bez montáže, v cene je aj termostat)

Ak domácnosť zásobuje teplom plynový kotol a nie elektrický, je výhodnejšie zvoliť teplovodné podlahové vykurovanie, ktoré  využíva na vykurovanie teplú vodu. Jeho základným článkom sú rúrky – je dôležité, aby boli z kvalitného materiálu a odolné voči prenikaniu kyslíka do vykurovacej vody. Na tento účel sa odporúča polybutén, ktorý dnes predstavuje najvyspelejší materiál. Priemer rúrky by mal byť okolo 15 mm.  Teplovodné podlahové vykurovanie sa dá inštalovať mokrým alebo suchým spôsobom. Pri mokrom spôsobe  sa vykurovacie rúrky zakryjú poterom z betónu alebo anhydridu. Veľmi praktické je použiť pri inštalácii systémovú dosku z tvarovaného polystyrénu, ktorá presne fixuje polohu vykurovacích rúrok a chráni ich pred poškodením hlavne pri nanášaní poteru. Pri mokrom systéme, ktorý tvorí poter, vykurovacia a izolačná vrstva, má celá vrstva hrúbku 10 až 15 centimetrov, s ňou treba rátať pri návrhu svetlej výšky miestnosti. Na rozdiel od neho si suchý systém vyžaduje celkovú hrúbku vrstvy približne 11 až 12 cm. Je vhodný pri potrebe nízkej skladby podlahy alebo do priestorov, v ktorých nie je možné zaťažiť konštrukciu betónovým poterom.

Na čo si dať pozor pri teplovodnom vykurovaní

Výhodou teplovodného vykurovania je možnosť pripojenia systému na energiu z obnoviteľných zdrojov, akými sú teplovodné kozuby, kotly na drevo, tepelné čerpadlá alebo solárne kolektory. Pri nastavení nízkoteplotného režimu je podlahové vykurovanie maximálne hospodárne, oproti radiátorom sa dá takto ušetriť až 30 % bežných nákladov. Je potrebné venovať veľkú pozornosť materiálu rúrok, pri použití nevhodného materiálu dochádza k ich zanášaniu, ktoré môže mať v krajnom prípade za následok znepriechodnenie a upchatie rúrok, potrebu rozbitia podlahy a jej výmenu. Preto dôverujte polybuténu. Zo všetkých dostupných materiálov má najdlhšiu životnosť a vytvára bariéru proti prestupu vzdušného kyslíka do vykurovacej vody. Tým bráni vzniku korózie a vytváraniu nepríjemných usadenín a kalov v celej sústave. Pri teplovodnom systéme je možné plynule meniť výkon vykurovania podľa požiadaviek, renomovaní výrobcovia ponúkajú aj univerzálny ovládací modul, ktorý riadi nielen kotol, ale aj solárny systém s doplnkovým solárnym modulom.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií