PORADŇA: Aká je pravda o tepelných čerpadlách?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Tepelné čerpadlo OZE
Ilustračné foto setri.sk

Uvažujete o tepelnom čerpadle, ale známi vás od neho odhovárajú? Presvedčte sa, či máte správne informácie.

Tepelné čerpadlá sa už dnes aj v slovenských novostavbách stávajú bežným systémom vykurovania i chladenia rodinných domov. Mnohých potenciálnych záujemcov o tieto zariadenia však ešte stále odrádzajú varovné chýry o ich nevýhodách. Ktoré z nich sú pravdivé, ktoré len čiastočne a kde zapracovala ľudová tvorivosť?

Každé tepelné čerpadlo si vyžaduje hlboké vrty

Zemné vrty do hĺbky 50 až 100 metrov predstavujú stabilný zdroj energie na dlhé desaťročia. V lete sa dajú veľmi výhodne využiť ako lacný zdrojom chladu pri tzv. pasívnom chladení bez chodu a spotreby kompresora. Získavať teplo sa dá aj z pôdnych kolektorov ukrytých pod vrstvou zeminy v hĺbke 1,2 až 1,6 metra. Tieto zariadenia si síce nárokujú na pozemok s rozlohou aspoň 300 m2, ale zaobídu sa bez vrtných súprav. Ak je k dispozícii spoľahlivý zdroj spodnej vody, bývajú najlepším riešením vodné tepelné čerpadlá. Pre ne síce tiež treba vyvŕtať dve studne, ale tie nedosahujú ani polovicu hĺbky suchých zemných vrtov. Ich hĺbka závisí od výdatnosti vodného zdroja. Pri priaznivých podmienkach postačuje aj 10 metrov, obvykle to býva viac, no ekonomicky efektívna studňa neprekračuje hranicu 20 m. Najmenej náročné na investície a teda aj inštalačné práce je vzduchové tepelné čerpadlo. Nevyžaduje žiadne prídavné zariadenia a pri svojom výkonovom čísle okolo 3,5 je veľmi zaujímavou alternatívou. Svedčí o tom aj fakt, že v Západnej Európe tvoria vzduchové modely približne 50 % zo všetkých inštalovaných jednotiek.

Vzduchové tepelné čerpadlo je málo výkonné

Účinnosť a teda aj výkon vzduchového čerpadla síce s klesajúcou teplotou vzduchu klesá tiež, ale aj v mrazivých dňoch dokáže znížiť náklady na vykurovanie oproti konvenčným zdrojom aspoň o tretinu. Na vykrytie chýbajúceho výkonu v relatívne krátkom období zimy slúži zabudovaný elektrický ohrev s premenlivým výkonom. Kvalitné tepelné čerpadlá vzduch-voda ponúkajú najvyššiu hodnotu účinnosti COP 3,8 až 4,  ich inštalácia je jednoduchšia vzhľadom na uzavretý chladiaci okruh. Prevádzka moderných zariadení je takmer bezhlučná, keďže jeho kompresor je vybavený izoláciou chvenia a skriňa čerpadla má výbornú tepelnú a akustickú izoláciu. Pri vonkajšej teplote 5 °C zaručujú výstupnú teplotu až 63 °C, čo zabezpečí v domácnosti tepelnú pohodu.

Čo je výkonové číslo tepelného čerpadla COP (z anglického Coefficient Of Performance)

Na rozdiel od iných alternatívnych zdrojov tepelné čerpadlo pri svojej prevádzke potrebuje energiu, vyrobí jej však približne 3 až 5 krát viac, ako jej spotrebuje. Tento pomer vyjadruje hlavný ukazovateľ efektívnosti prevádzky tepelného čerpadla, jeho výkonové číslo. Ak dodáme 1 kW vo forme elektrickej energie , ktorá napája  elektromotor kompresora, tak na strane sekundára, teda kúrenia dokáže vyrobiť 5 kW tepla. Vtedy je výkonové číslo tepelného čerpadla 5. Pri zvyšovaní príkonu, čiže v prípade potreby intenzívnejšieho čerpania alebo vyššej výstupnej teploty sa toto číslo znižuje.

Pôdne kolektory vymrazujú zem v záhrade

Tepelné čerpadlá s plošnými kolektormi si v zime zachovávajú vysoký výkon a vykurovací faktor ako čerpadlá s vrtmi. V prechodných obdobiach majú účinnosť dokonca výrazne vyššiu. Sieť potrubí v zemi neovplyvňuje stav záhrady. Niektorí užívatelia pozorovali, že v okolí trubiek sa po zime drží sneh o 1 – 2 dni dlhšie ako na iných miestach a na jar je v dôsledku zvýšenej vlhkosti nad kolektorom tráva hustejšia a zelenšia. Potvrdil to výskum Asociácie pre využitie tepelných čerpadiel v susednej ČR, ktorá skúmala inštalácie a prevádzku plošných kolektorov za posledných 10 rokov.

Tepelné čerpadlá sú len pre nové domy

Vykurovanie pomocou tepelného čerpadla nie je určené len pre novostavby. Tieto zariadenia sa dajú pripojiť aj na existujúcu vykurovaciu sústavu bez zásadných zmien v projekte. Dôležité je však nastavenie teploty vykurovacieho média. Optimálnou hodnotou je 35 °C, čo nahráva podlahovému a stenovému vykurovaniu. Prekážkou nie sú ani radiátory, mali by však mať dostatočnú plochu a výkon na to, aby na vyhriatie objektu stačila vykurovacia voda do 50 °C. Pri vyšších teplotách by totiž účinnosť tepelného čerpadla klesala. Treba tiež rátať s tým, že vybudovanie primárneho zdroja tepla zo zeme alebo z vody bude znamenať zásah do pozemku užívateľa. Spôsob inštalácie vrtov sa v poslednom období výrazne zjednodušil a čas potrebný na technické práce sa skrátil.

Tepelné čerpadlo ako jediný zdroj tepla v dome nestačí

Zemné a vodné tepelné čerpadlá pracujú s primárnym zdrojom tepla s teplotou okolo 10 °C, ktorá je takmer stabilná po celý rok a spoľahlivo ohrieva výparník čerpadla aj pri mrazivom počasí. Chladivo vo výparníku dosahuje veľmi nízke teploty, preto ho vo vzduchovom čerpadle bude „ohrievať“ aj zimný vzduch. U kvalitného tepelného čerpadla to platí až do teploty – 25 °C a objekt bude vykurovaný, aj keď pri nižšom výkone. Preto je tepelné čerpadlo vybavené elektrickým ohrevom, ktoré pomôže preklenúť toto obdobie. Tepelné čerpadlá sa osvedčili sa aj ako zdroj tepla na ohrev pitnej vody, bazénu či ako chladiaci systém nahradzujúci v lete klimatizačnú jednotku. Môže byť zdrojom chladu pre stropné chladenie, ktoré pracuje na princípe kombinácie „sálania“ chladu a ochladzovania vzduchu bez vzdušných prúdov, čo spôsobuje, že aj teplota vzduchu okolo 26°C je pociťovaná ako príjemná.

Tepelné čerpadlo je drahé a návratnosť investície dlhá

Investícia do tepelného čerpadla je v porovnaní s plynovým kotlom vždy vyššia, najvýraznejšie u zemného čerpadla. Tento hendikep však vyrovnáva podstatne lacnejšia prevádzka počas celej životnosti zariadenia. Podmienkou toho je ale bezchybný návrh tepelného čerpadla a jeho spolupráca s nízkoteplotným vykurovaním. V takomto prípade sú aj podľa zahraničných prameňov sumárne investičné aj prevádzkové náklady u oboch zdrojov tepla prakticky rovnaké. V novostavbe, ktorá nemá pripojenie na plyn, je tepelné čerpadlo jedinou rozumnou alternatívou.

Článok je uverejnený na základe obsahovej spolupráce portálu vEnergetike.sk s Krotiteľmi energií. Ďalšie užitočné rady nájdete na tejto stránke.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Krotitelia energií