Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň odpad
Ilustračné foto menert.sk
27. júna 2016 14:08 TeploAktuality od vEnergetike.skSITA

Popradčania bez tepla neostanú, tvrdí vedenie mesta

Mesto prenajalo kotolne a ich technologické zariadenia na dobú neurčitú Popradskej energetickej spoločnosti za 300-tisíc eur ročne.

Mesto Poprad bez tepla za žiadnych okolností neostane. Uistil o tom viceprimátor Igor Wzoš, ktorý reagoval na obavy niektorých popradských poslancov v súvislosti s rozbiehaním novej Popradskej energetickej spoločnosti. Jej založenie schválili ešte v apríli, od nového roka by si prostredníctvom nej malo mesto zabezpečovať energie vo vlastnej réžii, do konca roka je to zatiaľ v rukách spoločnosti Veolia. „Bez tepla za žiadnych okolností žiadna domácnosť neostane. Zákon na to myslí, ak by naozaj aj všetko zlyhalo, Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (URSO) určí dodávateľa tepla v meste, toho sa netreba báť. Skôr treba pracovať na tom, aby sme 1. januára štartovali s vlastnou spoločnosťou,“ povedal Wzoš.

Prenájom kotolní

Mestskí poslanci schválili prenájom kotolní a ich technologických zariadení pre Popradskú energetickú spoločnosť (PES) na dobu neurčitú. Nájomné bolo stanovené vo výške 300-tisíc eur ročne. Bez tohto kroku by spoločnosť nemohla žiadať o licenciu. „Máme za sebou dôležitý míľnik, a to schválenie nájomnej zmluvy, prostredníctvom ktorej sme prenajali majetok mesta Popradskej energetickej spoločnosti. Posúvame sa do fázy, keď ideme žiadať Úrad pre reguláciu sieťových odvetví o vydanie licencie,“ vysvetlil Wzoš. Postupne sa podľa jeho slov začnú realizovať aj výpovede nájomných zmlúv odberateľov voči Veolii. „Súbežne s tým máme pripravenú zmluvu na dodávku tepla a teplej úžitkovej vody pre všetkých odberateľov vody,“ dodal. Najbližšie týždne tak budú podľa jeho slov veľmi dynamické.

Musia prevziať úlohy

Podľa vedenia mesta išlo v prípade prenájmu kotolní o kľúčové hlasovanie. Spoločnosť bude musieť od 1. januára budúceho roka prevziať úlohy, ktoré mala doteraz spoločnosť Veolia. „Nie je to neskoro, Kežmarok začal tento proces v októbri a od januára mali kúriť pre občanov, a zvládli to,“ uviedla ako príklad poslankyňa Beáta Sichrovská. Podľa Wzoša sa v priebehu augusta vypracujú nové zmluvy s odberateľmi, a do konca septembra by mala byť vykalkulovaná cena tepla. Podľa vedenia mesta by prostredníctvom PES bolo možné ušetriť ročne aj 160-tisíc eur. Poslanec Ondrej Kavka vedenie mesta požiadal, aby na augustovom zasadnutí mestského zastupiteľstva predložilo časový harmonogram, čo všetko musí mesto urobiť a čo všetko sa už v rámci novej spoločnosti urobiť podarilo. Mesto Poprad začiatkom júna vypísalo výberové konanie na konateľa spoločnosti, ukončené bolo 23. júna, jeho meno zatiaľ známe nie je. „Ide o kľúčový bod, nie v tom zmysle, že konateľ bude nosiť kľúče od kotolní, ale nastaví chod tejto spoločnosti, ktorá sa týka 14-tisíc odberateľov tepla,“ poznamenal Kavka. Činnosť a chod spoločnosti by podľa primátora mala sledovať aj dozorná rada zložená z poslancov, vyberať sa budú aj odborníci v tepelnom hospodárstve.

Koniec dvadsaťročnej zmluvy

Spoločnosti Veolia Energia Poprad, a. s., sa 31. decembra tohto roka končí dvadsaťročná nájomná zmluva, mesto tak už s jej službami nepočíta. Teplo pre 14-tisíc popradských domácností chce vyrábať a dodávať vo vlastnej réžii prostredníctvom spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorej je stopercentným vlastníkom. Cieľom je podľa vedenia mesta koncepčné riešenie energetiky na území mesta.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame