Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA
19. decembra 2014 15:45 ElektrinaAktuality od vEnergetike.skSITA

Ponikatelia s OZE podcenili situáciu. Zostanú bez podpory.

Niektorí výrobcovia elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií si nesplnili svoje povinnosti, a tak im regulátor neprizná v budúcom roku podporu vo forme vyššej výkupnej ceny elektriny.

Niektorí výrobcovia elektriny prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií (OZE) prídu v budúcom roku o štátnu podporu. Nesplnili si totiž svoju povinnosť. Podporu si môže nárokovať len ten výrobca „zelenej“ elektriny, ktorý do 15. apríla vráti doplatok, ktorý mu v predchádzajúcom roku neprináležal. Taktiež musí každý výrobca elektriny z OZE oznámiť Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a distribučnej spoločnosti, pod ktorú spadá, do 15. augusta, že sa bude o podporu uchádzať aj v nasledujúcom kalendárnom roku vrátane predpokladaného množstva ním dodanej elektriny. Podľa informácií agentúry SITA si svoju povinnosť, ktorá je tento rok prvýkrát sankcionovaná odobratím podpory, nesplnilo na celom Slovensku niekoľko stoviek výrobcov elektriny z obnoviteľných zdrojov alebo prostredníctvom vysoko účinnej kombinovanej výroby.

Pracujú na zozname

Koľko presne bolo spoločností, ktoré si nesplnili spomínané povinnosti, zatiaľ nie je známe. Regulačný úrad tvrdí, že na zozname ešte stále pracuje. „Štatistika výrobcov, ktorých sa to bude týkať, sa ešte len dopĺňa a nie je kompletná. Nemôžem preto poskytnúť číselné údaje,“ povedal pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Miroslav Lupták.

Čísla taja

Konkrétnejšie nechceli byť ani samotné distribučné spoločnosti. „V súčasnosti informujeme dotknutých výrobcov. Všetky podklady nevyhnutné pre výpočet tarify za prevádzkovanie systému, v ktorej je reflektovaná aj podpora OZE, vrátane výrobcov, ktorí majú nárok na podporu v budúcom roku a ktorí stratili nárok na podporu, sme predložili na ÚRSO,“ uviedla hovorkyňa Západoslovenskej distribučnej Michaela Dobošová. „Nakoľko ešte stále prebieha proces cenového konania tarify za prevádzkovanie systému, nebudeme sa ku konkrétnym číslam v tejto chvíli vyjadrovať. Medzi výrobcov, ktorí si uvedenú povinnosť nesplnili, patria všetky druhy palív, typy zdrojov, inštalované výkony, atď.,“ dodala hovorkyňa Východoslovenskej distribučnej Andrea Danihelová.

Nič nové

Výrobcovia elektriny z OZE zrejme situáciu podcenili. Nejde totiž o nové povinnosti. Tie boli platné už v minulosti. Tento rok je však prvým rokom, kedy sa regulačný úrad rozhodol neplnenie týchto povinností sankcionovať, a to odobratím podpory na nasledujúci kalendárny rok. Niektorí výrobcovia taktiež robili chybu, keď vynechali v rámci svojej oznamovacej povinnosti buď distribučnú spoločnosť alebo regulačný úrad. „Výrobcovia elektriny s právom na podporu mali, okrem iných povinností, aj legislatívnu povinnosť oznámiť uplatnenie podpory najneskôr do 15. augusta 2014 nielen prevádzkovateľom distribučnej sústavy, ale aj na ÚRSO,“ konštatovala Dobošová.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame