Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
Ilustračné foto John Kasawa/FreeDigitalPhotos.net
23. júna 2014 14:11 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľský regulátor navrhuje zoštátnenie podniku PGNiG

Štát má v najväčšej poľskej plynárenskej skupine podiel 72,4 %, podľa šéfa regulačného úradu by mala vláda v záujme energetickej bezpečnosti zvážiť úplné ovládnutie skupiny.

Poľsko by v záujme energetickej bezpečnosti malo zvážiť zoštátnenie spoločnosti PGNiG a najväčšiu plynárenskú skupinu v krajine stiahnuť z burzy. Uviedol to nový šéf poľského regulačného úradu pre energetiku Maciej Bando. Štát má v PGNiG podiel 72,4 %. Pre jeho úplné ovládnutie by musel kúpiť zostávajúce akcie od súkromných akcionárov, najmä penzijných fondov. Vláda by mala zvážiť, či vyplatí akcionárov a spoločnosť stiahne z akciového trhu, povedal Bando v rozhovore pre pondelňajšie vydanie denníka Rzeczpospolita.

S akciami PGNiG sa na burze vo Varšave obchoduje od roku 2005. Dve tretiny plynu spotrebovaného na poľskom trhu spoločnosť dováža z Ruska na základe dlhodobého kontraktu s plynárenským gigantom Gazprom. Podnik s trhovou hodnotou 10 mld. USD má podľa svojich štatútov garantovať energetickú bezpečnosť Poľska a ako verejne obchodovaná spoločnosť zároveň vytvárať zisk. Možnosti firmy reagovať cenovou politikou na meniaci sa dopyt sú obmedzené, nakoľko ceny plynu určuje regulátor. Spoločnosť je tiež pod tlakom, aby hľadaním alternatívnych zdrojov prispela k zníženiu energetickej závislosti na Rusku a doma investovala do rozvoja ťažby bridlicového plynu.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Fuelcng SPP

Testovacie jazdy ukázali výhodnosť paliva LNG

10. decembra 2018 Plyn, Aktuality

SPP uskutočnil emisné testy a testovacie jazdy nákladných ťahačov na LNG. Zrealizované testovacie jazdy ukázali podľa manažéra projektu fuelCNG Petra Mozoláka ekonomickú výhodnosť použitia skvapalneného zemného plynu v nákladnej doprave.

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies