Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
poľský premiér Donald Tusk SITA
31. marca 2014 9:37 PlynAktuality od vEnergetike.skSITA

Poľský premiér volá po vytvorení energetickej únie

EÚ by podľa poľského premiéra Donalda Tuska mala vytvorením energetickej únie znížiť svoju energetickú závislosť od Ruska.

Európska únia (EÚ) by mala sformovať energetickú úniu, aby týmto spôsobom zvýšila svoju energetickú bezpečnosť a zmiernila závislosť na Rusku, ako svojom kľúčovom dodávateľovi plynu. Vyhlásil to poľský premiér Donald Tusk. Konflikt okolo ruskej anexie Krymu vyvolal napätie medzi Ruskom a západnými mocnosťami. „Udalosti niekoľkých posledných týždňov ukazujú, že Európa sa v oblasti energetiky musí pokúšať o solidaritu,“ povedal Tusk.

Poľský návrh energetickej únie stojí na šiestich pilieroch, medzi ktorými je napríklad určitá „rehabilitácia“ uhlia, ako relevantného zdroja energie. Návrh počíta aj s tým, že európske krajiny sa budú viac venovať prieskumu ložísk bridlicového plynu a taktiež s tým, že európske krajiny budú energiu nakupovať spoločne, aby zabezpečili najvýhodnejšiu možnú cenu. Svoju úlohu pri diverzifikácii zdrojov by mal podľa Tuska zohrať aj import tekutého plynu z USA.

EÚ v otázke energetickej bezpečnosti v porovnaní s rokmi 2006 a 2009 urobila pokrok. Vtedy spory medzi Kyjevom a Moskvou spôsobili zastavenie dodávok plynu do európskych krajín. Predstaviteľom EÚ sa však zatiaľ nepodarilo znížiť podiel Ruska na dodávkach energie do Európy.

Témy

Odporúčané články

Najčítanejšie za 24 hodín

Odporúčame

Zavrieť

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies